Zastosowanie szalunków systemowych w różnych typach budynków – praktyczny poradnik!
Z tego artykułu dowiesz się:
1. Dlaczego innowacje technologiczne w konstrukcjach szalunkowych to dobry wybór?
2. Czym charakteryzują się szalunki stropowe i dlaczego są tak ważne?
3. Z jakich materiałów produkowane są elementy systemów szalunkowych?
4. Dlaczego konstrukcja systemowych szalunków stropowych sprzyja oszczędnościom?
5. Z jakiego powodu współczesne trendy i innowacje w projektowaniu szalunków przemawiają za wyborem rozwiązań systemowych?
6. Jakimi przesłankami kierować się podczas optymalnego wyboru szalunków w różnych typach budowy?
Zastosowanie szalunków stropowych w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym stanowi nieodzowny aspekt. Nowoczesne technologie w szalunkach stropowych umożliwiają formowanie poszczególnych elementów całej konstrukcji według potrzeb geometrycznych kształtu oraz wytrzymałościowych wymogów określonych w projekcie budowlanym. Ma to na celu zapobieganie wszelkim zniekształceniom świeżego betonu aż do chwili całkowitego związania. Szalowanie jest, więc niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa budynku, a solidnie wykonana konstrukcja gwarantuje możliwość długoletniego użytkowania bez ryzyka katastrofy budowlanej.
Aktualne trendy i innowacje w projektowaniu szalunków w praktyce pozwoliły wykonawcom stopniowo odejść od stosowania tradycyjnego deskowania na rzecz systemowych szalunków stropowych. Jest to efekt wielu znaczących czynników, niemniej jednak systemowe rozwiązania w budownictwie w sposób bezpośredni wpływają na znaczące przyspieszenie, a tym samym i usprawnienie prowadzonych prac, co znajduje swoje odzwierciedlenie także we wzroście bezpieczeństwa na placu budowy. Czy warto wykorzystywać systemowe szalunki stropowe? Jak przebiega montaż i demontaż szalunków stropowych? Jakie są zalety systemów prefabrykowanych?
Systemy szalunków stropowych – czym właściwie są?
Szalunek stropowy to specyficzna konstrukcja mająca za zadanie utrzymanie zbrojonych stropów betonowych. Poszczególne sekwencje narażone są na znaczne obciążenia wagowe w postaci płynnej mieszanki, stąd każda wada może powodować utratę nośności stropu, a w konsekwencji nawet zawalenie. Realizacja deskowania w tradycyjny sposób narzuca konieczność zachowania szczególnej dokładności, co ma swoje wyraźne odzwierciedlenie w wydłużeniu czasu przeznaczonego na inwestycję. Co więcej, ograniczenie możliwości powtórnego użytku desek w połączeniu z dużym na nie zapotrzebowaniem znacząco podnosi koszty budowy.
Innowacyjne technologie w konstrukcjach szalunkowych pozwoliły w dużym stopniu zrezygnować z montażu tradycyjnego deskowania, a tym samym problemów z nim związanych. Systemy szalunków stropowych wykonane są z materiałów o podwyższonej wytrzymałości wagowej w przeciwieństwie do najtańszych desek wątpliwej jakości. Modularny układ konstrukcyjny złożony z płyt trójwarstwowych i stali zapewnia bezproblemowe zastosowanie szalunków systemowych w różnych typach budynków. Z kolei wielostopniowa regulacja podpór pozwala na sprawny montaż i demontaż, niwelując ryzyko wszelkich uszkodzeń stropu i samego szalunku. Wsporniki i belki nośne w szalunkach stropowych spełniają wymagania wyszczególnione w obowiązujących normach. Odporne są na wszelkie czynniki zewnętrzne, a zastosowane zabezpieczenia gwarantują wysoką wytrzymałość.
Elementy prefabrykowane w systemach szalunkowych – z czego składa się rozwiązanie?
Konstrukcja szalunków systemowych stropowych wymaga funkcjonalnej praktyczności oraz bezpieczeństwa użytkowania. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych trendów i innowacji w projektowaniu szalunków udało się takie rozwiązanie osiągnąć. Materiały używane w szalunkach stropowych zapewniają idealne wzmocnienie podparcia płynnego betonu, a łatwy montaż i rozbiórka przyspieszają prowadzone prace. W efekcie realizowany strop żelbetowy osiąga najwyższą wytrzymałość na długie lata. Jak wygląda konstrukcja szalunków systemowych stropowych i z czego się składa?
Nowoczesne technologie w szalunkach stropowych w pierwszej kolejności uwzględniają użycie płyty trójwarstwowej okutej bądź nie okutej albo klasycznej sklejki szalunkowej. Dobór uzależniony jest od parametrów technicznych zawartych w projekcie budowlanym. Preferowana grubość to 21 mm, a najczęściej wybierane wymiary paneli to 200 x 50 cm. Niekwestionowaną zaletą systemów szalunków prefabrykowanych jest gładka powierzchnia betonu o równomiernej fakturze, nie wymagająca dodatkowej obróbki. Do wsparcia konstrukcyjnego wykorzystuje się pionowo ustawiane stalowe podpory szalunkowe zdolne do przejęcia obciążenia wagowego o wartości 10 kN, 14 kN, a nawet 20kN. Dodatkowym uzupełnieniem systemowego szalunku stropowego są wytrzymałe drewniane dźwigary o niskiej masie i długości od 1,5 do nawet 5,9 m bieżących. Do ustabilizowania dźwigarów na podporach wykorzystywane są głowice prętowe, natomiast w celu łatwego ustawiania kolejnych podpór dodatkowo zabezpiecza się je przed przemieszczaniem za pomocą stojaków trójnożnych.
Zalety systemów szalunków prefabrykowanych – czy warto?
Zastosowanie systemowych szalunków stropowych w budownictwie mieszkaniowym i nie tylko to przede wszystkim skuteczna eliminacja wszelkich trudności związanych z wykonaniem tradycyjnego deskowania. Jakie jeszcze argumenty przemawiają za wyborem innowacyjnych technologii w konstrukcjach szalunkowych?
Podkreślić należy, że elementy prefabrykowane w systemach szalunkowych umożliwiają sprawny montaż i demontaż, co bezsprzecznie przyspiesza realizację całej inwestycji, minimalizując tym samym czas pracy i koszty z tym związane. Materiały używane w szalunkach stropowych o systemowej konstrukcji stanowią elementy przeznaczone do wielorazowego użytku bez konieczności nabycia nowych. Precyzyjna specyfikacja parametrów systemu pozwala bezbłędnie i szczegółowo zaplanować zapotrzebowanie na poszczególne elementy szalunku do konkretnej realizacji. Co więcej, konstrukcja szalunków systemowych stropowych w dużej mierze ogranicza potencjalne niebezpieczeństwo wypadków przy pracy wynikające z montażu tradycyjnego deskowania i podpór. Elementy systemu szalunkowego da się w łatwy sposób magazynować i przewozić na plac budowy, a estetyczne wizualnie rezultaty w postaci gładkiego wykończenia powierzchni betonowego stropu w połączeniu z wysoką wytrzymałością przemawiają za słusznością aktualnych trendów i innowacji w projektowaniu szalunków.
Innowacje technologiczne w konstrukcjach szalunkowych – podsumowanie!
Wybór systemowych szalunków stropowych stanowi bardzo ważną kwestię w kontekście szybkości realizacji, jak i efektywności finansowej inwestycji budowlanej. Kompleksowe konstrukcje zapewniają znaczną oszczędność czasu i pieniędzy, przy jednoczesnej wysokiej jakości sfinalizowanego projektu z gwarancją na długie lata bezpiecznego użytkowania.