Zalety budowy z użyciem szalunków traconych – praktyczny poradnik korzystnego wyboru!
Z tego artykułu dowiesz się:
1. Czym charakteryzują się szalunki tracone?
2. Na czym polegają zasadnicze różnice pomiędzy zastosowaniem deskowania tradycyjnego i szalunków traconych?
3. Kiedy w praktyce szalunki tracone sprawdzają się najlepiej i dlaczego?
4. Jakie są najistotniejsze zalety budowy z użyciem szalunków traconych?
5. W jaki sposób kształtują się rozmiary kosztów w przypadku deskowania tradycyjnego i dlaczego szalunki tracone są tańsze?
6. Gdzie kupić najwyższej jakości kompletne systemy szalunków traconych w atrakcyjnej cenie?
Szalunki, potocznie nazywane deskowaniem stanowią specyficzną kategorię konstrukcji, przeznaczoną do formowania geometrii kształtu betonowych struktur. W praktyce wykonuje się je z desek, najczęściej sosnowych, sklejek, syntetycznych tworzyw polimerowych, a także metalu. Po otrzymaniu wymaganych efektów konstrukcje te są demontowane. Najczęściej wykorzystywane są szalunki systemowe. Inną alternatywę stanowią tak zwane szalunki tracone. Czym się charakteryzują? Jakie są zalety budowy z użyciem szalunków traconych?
Szalunek tracony – co to jest?
Szalunki tracone, jak sama nazwa wskazuje, to elementy złożone między innymi z płyt szalunkowych, które po zabetonowaniu konstrukcji na stałe pozostają jej częścią. Na rynku oferowany jest szeroki wybór szalunków traconych, wyposażonych dodatkowo w segmenty wykonane z płyt wiórowo-cementowych, polistyrenu ekspandowanego o wysokim współczynniku izolacyjności cieplnej, styroduru lub też zalaminowanej folią PE stalowej siatki. Tego rodzaju rozwiązania świetnie sprawdzają się podczas realizacji ław fundamentowych, wieńców oraz ścian zewnętrznych.
Szalunek tracony a tradycyjne deskowanie – na czym polegają różnice?
W praktyce szalunki tracone znacząco różnią się od deskowania, a nawet od dość popularnych w ostatnich latach rozwiązań systemowych. Jedną z istotniejszych cech jest brak konieczności demontażu po wykonaniu betonowania. W przypadku tradycyjnych szalunków, oprócz usunięcia kolejnych elementów formy należy odpowiednio zutylizować zgromadzone odpady, natomiast szalunki systemowe trzeba właściwie oczyścić i zakonserwować, aby kolejne wykorzystanie mogło przebiegać w sposób bezpieczny. Dodatkowo szalunki tracone o optymalnych parametrach gwarantują trwałą, hydrofobową izolację, co jest szczególnie pożądane w budownictwie pasywnym. Neutralizacja oddziaływania niekorzystnych warunków zewnętrznych sprzyja utrzymaniu wysokich walorów wytrzymałościowych budynku w długim okresie, przy jednoczesnym osiągnięciu niezawodnej oszczędności energetycznej.
Proces realizacji inwestycji odbywa się w znacznie krótszym czasie, a koszty przemawiające za wyborem deskowania tradycyjnego są niższe tylko z pozoru. Szalunki tracone, choć ich cena przewyższa koszt zakupu desek, nie stanowią elitarnego rozwiązania inwestycyjnego. Warto zwrócić uwagę, że zastosowanie techniki deskowania tradycyjnego oprócz samych desek wymaga również zakupu belek, różnego rodzaju kołków oraz narzędzi. Łączny koszt wyposażenia jest porównywalny z ceną nabycia szalunku traconego, zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmie się pozostałe koszty. Oszczędność czasu i pracy minimalizuje nakłady inwestycyjne w perspektywie całego przedsięwzięcia budowlanego.
Kiedy wykorzystać konstrukcje tracone? – Praktyczne porady!
Niekwestionowaną zaletą budowy z użyciem szalunków traconych jest duża precyzja wymiarowa poszczególnych elementów oraz podwyższona wytrzymałość otrzymanej konstrukcji. Stąd tego rodzaju rozwiązania coraz częściej wykorzystuje się zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i mieszkaniowym. Szczególne zastosowanie szalunki tracone znajdują w procesie realizacji fundamentów, ścian, nadproży oraz innych konstrukcji o spójnym, jednobryłowym charakterze.
Oferowane przez producentów szalunki tracone najczęściej mają formę kształtek U lub L i wykonane są z pianki ekstrudowanej XPS - Finnfoam albo siatki laminowanej folią PE - Tassu. Wykorzystanie odpowiednich wariantów uwarunkowane jest ich przeznaczeniem, gdyż każdy rodzaj dedykuje się właściwym elementom betonowym budynku. Wyróżnia się zatem szalunki tracone płyty fundamentowej, ław fundamentowych, stóp fundamentowych oraz szalunki tracone ścian fundamentowych. Cechują się one łatwością i szybkością montażu przy jednoczesnym zachowaniu podwyższonej trwałości i optymalnej izolacji termicznej, jak i hydrofobowej. Kolejna grupa sprowadza się do szalunków traconych wieńców ścian. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa pracy bez konieczności użycia konstrukcji rusztowania. Z kolei szalunek tracony komina umożliwia hermetyczne, odporne na każde warunki pogodowe zabezpieczenie komina pokrywą.
Zalety konstrukcji traconych – dlaczego warto?
Zasadniczą zaletą budowy z użyciem szalunków traconych jest wysoki stopień długoletniej wytrzymałości. Struktura materiału, nawet w najmniejszym stopniu nie ulega uszkodzeniom w wyniku oddziaływania trudnych warunków atmosferycznych. Dzięki powierzchni nieabsorbującej wilgoci grzyby ani pleśnie nie mają szans się rozwijać, a to przyczynia się nie tylko do bezpieczeństwa użytkowania, ale i nienaruszalności fizyko-chemicznej budynku, jako całości.
Poszczególne komponenty szalunku traconego łączy się w prosty i szybki sposób niezależnie od rodzaju materiału, z jakiego wykonane są struktury powierzchni roboczej. Zarówno w betonie, jak i cegle montaż przebiega z użyciem łączników kotwiących oraz wkrętów, a czas realizacji z kilku dni w przypadku deskowania tradycyjnego, skraca się do maksymalnie kilku godzin.
Kolejną niekwestionowaną zaletą konstrukcji traconych jest całkowity brak procedury demontażowej. Po pełnym związaniu elementu możliwe jest więc bezpośrednie przejście do dalszych etapów robót. Nie ma konieczności utylizacji desek, ani stosowania dodatkowych urządzeń. W ten sposób optymalizuje się czas wykonania inwestycji i obniża ponoszone koszty.
Oprócz ekonomicznego uzasadnienia wykorzystania szalunków traconych warto również zwrócić uwagę na szczególnie istotny aspekt, jakim jest bezpieczeństwo pracy na budowie. Prosty montaż elementów bez potrzeby stosowania ciężkiego sprzętu eliminuje wszelkie ryzyko wypadków i poprawia ergonomię, zwiększając tym samym wydajność pracowników. Niska waga komponentów skutecznie usprawnia przebieg prac.
Minimalne zużycie materiałów konstrukcyjnych, a co za tym idzie niski poziom kumulacji odpadów, powoduje, że zaletą budowy z użyciem szalunków traconych jest także aspekt proekologiczny. Co więcej, dokładne zwymiarowanie w procesie produkcji kolejnych komponentów szalunku traconego pozwala uzyskać idealnie wypoziomowaną i wypionowaną konstrukcję. Precyzja wymiarowa wpływa na idealne dopasowanie warstwy izolacyjnej, eliminując ryzyko powstania mostków termicznych.
Szalunki tracone w perspektywie uzasadnienia ekonomicznego
Pozornie wysokie koszty zakupu szalunku traconego to najpowszechniejszy argument zwolenników deskowania tradycyjnego. Jednak czy w ostatecznej kalkulacji kosztów budowy rzeczywiście szalunki tracone stanowią drogie rozwiązanie?
Koszt zakupu desek wraz z elementami montażowymi i koniecznymi narzędziami w połączeniu z czasem realizacji i obciążeniem z tytułu nakładów pracy jest porównywalny z zastosowaniem szalunków traconych!
Podsumowując korzyści…
Niekwestionowane zalety budowy z użyciem szalunków traconych to:
- doskonała precyzja wymiarowa elementów betonowych;
- odporność budynku na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych;
- wysoki poziom energooszczędności;
- doskonałe dostosowanie konstrukcji do bezpiecznego długoterminowego użytkowania;
- szybki i prosty montaż bez konieczności wykorzystania specjalistycznych narzędzi;
- skuteczna minimalizacja odpadów budowlanych, wymagających kosztownej utylizacji;
- tanie rozwiązanie na każdą budowę.
Co oferuje rynek? – Atrakcyjna oferta!
Producenci szalunków traconych stale doskonalą ofertę, dostosowując swoje produkty do potrzeb każdej, nawet najbardziej wymagającej budowy. Warto, jednak zasięgnąć porady wyspecjalizowanych sprzedawców, aby zakup w największym możliwym stopniu odpowiadał wymaganiom technicznym zawartym w projekcie.
W sklepie Szalunkowy.pl znajdziecie Państwo certyfikowane, bezpieczne i odpowiadające obowiązującym normom:
- szalunki ław i stóp fundamentowych Tassu;
- kompletne systemy cementowo-włóknowe HYDRO XPS PARATI;
- systemy płyt fundamentowych typu U FINNFOAM;
- lekkie MONOTUBY o przekroju kołowym w 17. Dostępnych średnicach.
Atrakcyjna oferta to nasz priorytet, dlatego oprócz konkurencyjnych cen umożliwiamy także opcję skorzystanie z leasingu na dogodnych warunkach!