Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wiązarki do zbrojeń - dlaczego przydają się na budowie?

2023-01-10
Wiązarki do zbrojeń - dlaczego przydają się na budowie?

Z tego artykułu dowiesz się :    

    1. Czym są automatyczne wiązarki do zbrojeń?   

    2. W jaki sposób działa elektryczna wiązarka do zbrojenia betonu?   

    3. Dlaczego warto wykorzystywać wiązarkę do zbrojeń na budowie?   

    4. Gdzie nabyć dobrej jakości elektryczną wiązarkę do zbrojenia w najlepszej cenie?

Wiązarki do zbrojeń to bezkonkurencyjne elektronarzędzie, dzięki któremu każda budowa przebiega sprawnie i efektywnie pod względem budżetowym. Zasada działania sprowadza się do wiązania betonu, czyli priorytetowych czynności niezbędnych w procesie realizacji konstrukcji. Choć w wielu przypadkach zbrojenie betonu w dalszym ciągu wykonywane jest ręcznie, przez co cały proces nie tylko znacznie się wydłuża, ale i nie daje pożądanych efektów, nadal takie rozwiązania w branży budowlanej są praktykowane. Czy słusznie? 

 

Automatyczne wiązarki do zbrojeń – popularność elektronarzędzi w Polsce

Rynek budowlany już od lat oferuje narzędzia do automatycznego wiązania prętów zbrojeniowych. Na zachodzie elektryczne wiązarki do zbrojeń traktowane są w kategorii standardowego narzędzia używanego do pracy na każdej budowie. Przedsiębiorcy budowlani w Polsce także coraz częściej sięgają po wiązarki do zbrojeń, ponieważ mając na uwadze względy finansowe, inwestują w wyższą wydajność i przyspieszone tempo prac.

 

Jak działają wiązarki do zbrojeń? – Podstawowe zasady funkcjonowania

Za pomocą automatycznej wiązarki do betonu istnieje możliwość skonstruowania mocnych pętli na drutach zbrojeniowych. Dzięki temu uzyskuje się trwałość i stabilność zbrojenia w trakcie zalewania zaprawy. Narzędzie dostosowuje się do średnicy prętów zbrojeniowych, które będą poddawane procesowi wiązania. 

Zazwyczaj dobrej jakości wiązarki do zbrojeń dają możliwość kręcenia zbrojenia na prętach o wymiarach od 10x10 mm do 13x13 mm. Ważne jest, aby elektryczna wiązarka do zbrojeń gwarantowała kilkustopniową, płynną siłę, a także możliwie najwyższe tempo wiązania. Wiązarki dobrej jakości umożliwiają parostopniową regulację siły zawiązywania oraz wiążą drut wiązałkowy w czasie od 1 do 0,5 s. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu druty o średnicy z przedziału 0,6-0,8 mm.

Wiązarka do zbrojenia wyposażona jest w wyprofilowaną końcówkę, która po naciśnięciu spustu otacza pręty i prowadząc mechanizm po łuku wierzchniej strony urządzenia, oplata pręty drutem. Po kilku powtórzeniach chwytak umiejscowiony w środku wiązarki elektrycznej skręca powstały zwój drutu, mocno związując go na elementach. Jednocześnie ostrza mechanizmu dokonują odcięcia wykonanego uzwojenia od pozostałej linki, umożliwiając rozpoczęcie nowego wiązania.

Elektryczna wiązarka do zbrojeń może funkcjonować zarówno w trybie tak zwanego wiązania pojedynczego, jak i automatycznego. Różnica polega na konieczności każdorazowego naciskania spustu w celu uzyskania pojedynczego wiązania albo też wiązania zbrojenia w sposób automatyczny zaraz po uchwyceniu prętów przez mechanizm wiązarki. 

Dzięki zastosowaniu elektrycznych wiązarek do zbrojenia, podczas czynności na budowie, wzrasta stabilność całej konstrukcji, a czas połączenia drutu znacznie się skraca. Bezdyskusyjnie aspekt ten nie tylko wpływa na powstanie bezpieczniejszych konstrukcji, ale i sprawniejsze wykonanie zadań.

 

Dlaczego warto wykorzystać wiązarkę do zbrojeń na budowie? 

Automatyczne wiązarki do zbrojeń posiadają wiele zalet, a ich wykorzystanie na rynkach budowlanych staje się coraz popularniejsze. Bez wątpienia jedną z wielu bardzo ważnych funkcjonalności wiązarek do zbrojeń jest znaczne przyspieszenie tempa wykonywanych czynności. Potrafią one zastąpić zaangażowanie nawet 5 osób, pracujących w tradycyjny sposób. Wzrasta wówczas wydajności i efektywność co przekłada się na obniżenie kosztów, modernizację zatrudnienia oraz zminimalizowanie czasu potrzebnego na realizacji projektu. 

Kolejny plus stosowania elektrycznych wiązarek do zbrojeń stanowi fakt, że istnieje możliwość ich obsługi tylko jedną ręką. Wówczas wygodnie można kontrolować pracę urządzenia, korygując sekwencję wiązania za pomocą wolnej ręki. Obsługa ich nie wymaga dodatkowego szkolenia, jest intuicyjna. To urządzenie jest bardzo bezpieczne, lekkie i komfortowe w użyciu dla operatorów. 

Należy też wspomnieć, że stosowanie wiązarek akumulatorowych to zdecydowanie wyższy komfort pracy oraz ochrona zdrowia pracowników. Manualne wiązanie prętów zbrojeniowych może powodować schorzenie określane mianem zespołu cieśni nadgarstka, które w ekstremalnych przypadkach leczy się operacyjnie. Chroniczny ucisk nerwu kanału nadgarstka podczas czynności wiązania zbrojenia został zakwalifikowany, jako ryzyko zawodowe. Elektryczne wiązarki do zbrojeń minimalizują ryzyko powstania tego rodzaju zmian chorobowych. Kolejnym zagrożeniem, które wiąże się z wiązaniem ręcznym, są kontuzje kręgosłupa, wywołane koniecznością pracy w ciągłym nachyleniu. Stąd wiązarki do zbrojeń wyposażone są między innymi w ramię przedłużające, umożliwiające wykonanie wiązania, stojąc prosto. 

 

Elektryczne wiązarki do zbrojeń – efektywne wiązanie betonu

Wiązarki do zbrojeń wykorzystywane są głównie w budownictwie przemysłowym i drogowym. Dzięki swojej ergonomiczności skutecznie skracają czas realizacji inwestycji. 

Aby poniesione nakłady szybko się zwróciły, a wiązania zbrojeń gwarantowały oczekiwaną wytrzymałość konstrukcji, warto nabywać specjalistyczny sprzęt tylko u zaufanych profesjonalistów. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu, gdzie znajdą Państwo sprawdzone automatyczne wiązarki do zbrojeń w najkorzystniejszych cenach!

Polecane

Wiązarka do zbrojeń MAX Twintier RB441T 14,4 V 2 akumulatory

Wiązarka do zbrojeń MAX Twintier RB441T 14,4 V 2 akumulatory

10 453,77 zł brutto
10 453,77 zł / szt. brutto
Wiązarka do zbrojeń B.PRO RT40 NEW

Wiązarka do zbrojeń B.PRO RT40 NEW

7 779,75 zł brutto
7 779,75 zł / szt. brutto
Wiązarka do zbrojeń Makita DTR180ZJ + walizka transportowa

Wiązarka do zbrojeń Makita DTR180ZJ + walizka transportowa

5 239,80 zł brutto
5 239,80 zł / szt. brutto
Wiązarka do zbrojeń Senco SRT40

Wiązarka do zbrojeń Senco SRT40

9 180,11 zł brutto
9 180,11 zł / szt. brutto
Wiązarka do zbrojeń SIMA ATA 450

Wiązarka do zbrojeń SIMA ATA 450

14 640,08 zł brutto
14 640,08 zł / szt. brutto
pixel