Tradycyjne deskowanie czy szalunki systemowe? – Co wybrać?
Z tego artykułu dowiesz się:
1. Do czego służą szalunki i z jakiego powodu są niezbędne na budowie?
2. Czym charakteryzuje się tradycyjne deskowanie?
3. Jakie możliwości zapewniają systemy szalunkowe?
4. Co oferuje rynek w obszarze szalunków systemowych?
5. W jaki sposób dobrać szalunek, aby uniknąć błędu?
6. Gdzie kupić najwyższej jakości system szalunkowy?
Każda inwestycja budowlana wiąże się z koniecznością doboru odpowiednich rodzajów szalunków. Betonowane elementy wymagają precyzji podczas wykonania, dlatego właściwe uformowanie ich struktury sprowadza się do optymalizacji rozmiaru i kubatury z uwzględnieniem wymaganych parametrów wytrzymałościowych. Nie bez znaczenia jest również czas realizacji, który przekłada się na efektywność prowadzonych prac. Co zatem wybrać? Tradycyjne deskowanie czy szalunki systemowe? Jakie rodzaje szalunków systemowych oferuje rynek? Czy warto budować szalunki z desek?
Czym jest szalunek?
Szalunek stanowi swego rodzaju tymczasową formę stosowaną w branży budowniczej do generowania kształtów elementów z masy betonowej. Wykorzystuje się je w celu utrwalenia gabarytu w niezmienionej postaci bez ryzyka wypływania mieszanki poza formę. Szalunki przydają się podczas realizacji stropów, ścian czy fundamentów. Mają za zadanie zapewnić monolityczność otuliny betonowej na całej powierzchni, a także służą do podpierania zbrojeń w konstrukcjach.
Szalunek z desek – czy to dobry pomysł?
Szalunek tradycyjny najczęściej montuje się z desek sosnowych o wysokości pomiędzy 2,5 a 3 cm. Wykorzystuje się go w celu uformowania betonowanej konstrukcji, a po osiągnięciu pożądanej twardości przez beton, dezintegruje się deskowanie od powstałego elementu.
Warto podkreślić, że realizacja formy szalunku z desek wymaga odpowiednich umiejętności oraz zastosowania dodatkowych narzędzi zarówno podczas montażu, jak i zdejmowania. Co więcej, deskowanie tradycyjne konstruuje się z zastosowaniem znacznej ilości gwoździ, aby zapewnić trwałość i wytrzymałość na mechaniczną siłę nacisku płynnej mieszanki na otaczającą ją formę. Konieczne jest przy tym uwzględnienie także wagi betonu oraz ryzyka ewentualnych przecieków zniekształcających element. Stąd czas wykonania znacząco się wydłuża, a przy tym wymaga sporych nakładów pracy.
Systemy szalunkowe – czym właściwie są?
Szalunki systemowe to najprościej określając komplet podzespołów z przeznaczeniem do złożenia konstrukcji szalunku. Poszczególne elementy dobrane są w taki sposób, aby odpowiadać potrzebom danej realizacji. Komponenty obejmują płyty trójwarstwowe albo drewniane sklejki w połączeniu ze stalowymi detalami, które w szybki i prosty sposób składają się na szczelną oraz wytrzymałą formę szalunkową.
Systemy szalunkowe w porównaniu z tradycyjnym deskowaniem stanowią znacznie szybsze rozwiązanie. Charakteryzują się również precyzją, umożliwiającą otrzymanie równej i gładkiej powierzchni betonowanego elementu. Pozwalają także na konstruowanie nieszablonowych konfiguracji architektonicznych o dowolnej geometrii kształtu. Szalunki systemowe, a właściwie ich komponenty wyposażone są w możliwość regulacji, co upraszcza dostosowanie formy do potrzeb konkretnej budowy. Co więcej, rozwiązanie to pozwala tworzyć również wielkoformatowe elementy betonowe. System szalunkowy wówczas wykorzystuje się etapami, minimalizując w ten sposób nakłady finansowe. Wielokrotne użycie tego samego szalunku systemowego pozwala uniknąć generowania odpadów budowlanych, a to z kolei dostosowuje budownictwo do warunków przyjaznych środowisku.
Rodzaje szalunków systemowych – co słychać w ofertach?
Systemy szalunkowe oferowane przez sklepy budowlane dzielą się na stropowe i ścienne. Czym charakteryzują się oba rozwiązania? Szalunek systemowy stropowy obejmuje sklejki lub płyty trójwarstwowe o wodoodpornych właściwościach użytkowych, głowice krzyżowe oraz elementy określane mianem dźwigarów. Ich zastosowanie sprowadza się do podparcia płyt szalunkowych za pomocą dźwigarów zabezpieczonych głowicami. Całość systemu układa się na regulowanych stemplach stropowych, dzięki którym pod wpływem układanego na powierzchni płyty betonu nie dochodzi do odkształceń formowanej konstrukcji.
System szalunkowy ścienny, natomiast składa się ze sklejki szalunkowej pokrytej z jednej strony aluminiową lub stalową oprawą w postaci ramki. Wszelkich połączeń dokonuje się przy użyciu specjalnie opracowanych do tego celu klamr. Pośród rynkowej oferty wyróżnia się ciężko i lekkogabarytowe ścienne szalunki systemowe do stosowania w wymagających konstrukcjach betonowych.
Optymalne rozwiązanie na budowę! – Jak dobrać?
Tradycyjne deskowanie czy szalunki systemowe? Chcąc odpowiedzieć na przytoczone pytanie, warto w pierwszej kolejności rozważyć kwestie poruszone powyżej, a więc czas i poziom skomplikowania montażu szalunku oraz jego przeznaczenie z uwzględnieniem ewentualnych skomplikowanych kompilacji architektonicznych. Warto podkreślić, że szalunek z desek wymaga nie tylko ogromnej wiedzy, ale i dużych nakładów pracy. Tymczasem szalunki systemowe przyspieszają roboty, umożliwiając tym samym wykonanie znacznie bardziej wysublimowanych wizualnie elementów.
Niemniej jednak niezależnie od tego, czy wybór padnie na tradycyjne deskowanie, czy też zoptymalizowany system szalunkowy, koniecznie należy mieć na względzie wymagane parametry techniczne budynku zawarte w projekcie konstrukcyjnym. Każdy betonowany element musi odpowiadać współczynnikom wytrzymałościowych, stąd stosowany szalunek powinien umożliwić precyzyjne wykonanie.
Na etapie zakupu, dobrze jest również zasięgnąć pełnej informacji dotyczącej zastosowania poszczególnych elementów składających się na szalunek. Oprócz tego uwagi wymaga jakość produktów, które powinny być certyfikowane, a tym samym mieścić się w normach technicznych odnoszących się do grupy poszczególnych produktów. Tylko autoryzowani sprzedawcy pomogą dostosować szalunek do wymagań planowanej konstrukcji bez ryzyka popełnienia błędu.
Wszystko do szalowania i betonowania znajdą Państwo w sklepie Szalunkowy.pl. Jakość ma znaczenie!