Tarcze tnące i ich specyfikacja – praktyczny poradnik użytkownika!
Z tego artykułu dowiesz się:
1. Dlaczego tarcze tnące są istotne?
2. Czy rodzaj materiału do obróbki ma znaczenie podczas wyboru?
3. Czy warto stosować tę samą tarczę do cięcia i szlifowania?
4. W jaki sposób ciąć metal?
5. Czym charakteryzują się tarcze do cięcia betonu?
6. Jak efektywnie ciąć drewno?
7. Jakie tarcze szlifujące oferuje rynek budowlany?
8. Czym się sugerować, aby optymalnie dobrać tarczę tnącą do konkretnego zadania?
9. Gdzie kupić najwyższej jakości tarcze tnące w korzystnych cenach?
Podstawowym wyposażeniem warsztatu każdego fachowca w dziedzinie budownictwa i wykończenia wnętrz są tarcze do cięcia. Używane są one do wykonania rozmaitych prac, które wymagają przecięcia różnych tworzyw i materiałów jak beton, drewno czy też metal. Bezpieczeństwo podczas korzystania z tarcz tnących stanowi kwestię nadrzędną, dlatego też bardzo ważny jest odpowiedni dobór narzędzia. Jak wygląda zastosowanie tarcz tnących w praktyce? Czy materiały budowlane w cięciu mogą stanowić zagrożenie? Jak dobrze dokonać wyboru odpowiedniej tarczy do konkretnego zadania?
Zastosowanie tarcz tnących w zależności od rodzaju materiału – czy to ważne?
Określenie rodzaju materiału, jaki poddawany będzie obróbce za pomocą tarczy do cięcia to wyjściowy element, który z zasady powinien poprzedzać zakup. Materiały budowlane w cięciu w przypadku nieodpowiedniej tarczy mogą zagrażać bezpieczeństwu, a sam proces z pewnością zakończy się niepowodzeniem. Według powszechnie stosowanej technologii cięcia materiałów odpowiednie dostosowanie tarczy w sposób bezpośredni decyduje o stopniu zużycia tarczy, jak i samego rezultatu pracy.
Wybór odpowiedniej tarczy do konkretnego zadania polega na określeniu twardości surowca, który będzie obrabiany. Miękki materiał wymaga zastosowania twardszej względem siebie tarczy, natomiast do twardej struktury odpowiedniejsza będzie tarcza o niskiej twardości. Skąd taki wniosek? Otóż cięcie miękkiej struktury tarczą do cięcia o podobnych parametrach względem twardości skutkuje zapychaniem narzędzia. Z kolei, próba przecięcia twardego materiału za pomocą twardej tarczy tnącej kończy się zazwyczaj na nadmiernym stępieniu ostrza w krótkim czasie.
Jak dobrać tarczę do cięcia? – Podstawowa kwestia!
Rynek budowlany oferuje ogromny asortyment przeróżnych tarcz do cięcia o różnorodnych specyfikacjach technicznych, a tym samym i zróżnicowanym przeznaczeniu. Dobierając odpowiednią tarczę do konkretnego zadania, w pierwszej kolejności należy dostosować ją do szlifierki pod względem rozmiaru. Kolejna kwestia sprowadza się do określenia czynności, jaka ma być z pomocą tarczy wykonana. Kluczowy jest rodzaj materiału, podlegającego obróbce, ale także to czy celem jest klasyczne cięcie, czy też szlifowanie.
Tarcze do cięcia metalu – czym się sugerować?
Z reguły tarcze do cięcia charakteryzują się mniejszą grubością niżeli tarcze szlifierskie. Bezpieczeństwo podczas korzystania z tarcz tnących ma nadrzędne znaczenie, a cienka tarcza zapewnia redukcję oporu tnącego i minimalizuje ryzyko deformacji materiału pod wpływem wysokiej temperatury. Co więcej, tarcze do cięcia metalu pod względem grubości mieszczą się w przedziale pomiędzy 3 a 4 mm. Dzięki temu praca przebiega szybko, osiągając w efekcie precyzyjną linię cięcia. Zastosowanie tarcz tnących do metalu zawsze powinno sprowadzać się do wykonywania pracy wyłącznie pod kątem 90o. Producenci nie rekomendują szlifowania z użyciem tarcz do cięcia metalu. Ich konstrukcja wymiarowa nie jest przeznaczona do tego typu prac, gdyż może to narazić użytkownika na niebezpieczeństwo.
Tarcze do cięcia metalu z uwagi na ich specyfikę i wymagania techniczne produkowane są materiałów o podwyższonej wytrzymałości jak korund lub korborund z domieszką płynnych i sypkich żywic oraz dodatkiem siatki z włókna szklanego. Takie produkty gwarantują imponujące tempo obróbki, jednak szlifierki, które je obsługują, zużywają się szybciej.
Tarcze do cięcia betonu – optymalny wybór!
Zastosowanie tarcz tnących do cięcia twardego materiału o wysokiej gęstości jak beton, gres, granit czy marmur wymaga zwykle obróbki na mokro. Warunek ten są w stanie spełnić tarcze diamentowe, które podczas pracy chłodzą się na bieżąco, dzięki czemu cięcie jest skuteczniejsze, a wysoka temperatura nie powoduje uszkodzeń materiału ani też narzędzia. Wśród tarcz do cięcia betonu wyróżnia się w szczególności tarcze diamentowe segmentowe oraz pełne.
Tarcze segmentowe dzielą się na alternatywę ze szczelinami lub bez. Do przecinania kostki brukowej albo lekkiej struktury betonu rekomendowane są tarcze diamentowe ze szczelinami. Technologia cięcia materiałów o takich właściwościach dopuszcza zarówno cięcie na sucho, jak i na mokro. Z kolei tarcze diamentowe bez szczelin cechuje bardziej wszechstronna funkcjonalność, przy czym znacznie szybciej się zużywają.
Tarcze do cięcia betonu pełne z większą łatwością przecinają kamień o wyższej gęstości. Nie wymagają tak wysokiego poziomu zużycia mocy podczas pracy, jak tarcze segmentowe, co oznacza dłuższą żywotność zarówno szlifierki, jak i samej tarczy. Produkty te cechują się znacznie korzystniejszymi parametrami technicznymi, co ma swoje przełożenie na cenę.
Tarcze do cięcia drewna – efektywność i precyzja!
Zastosowanie tarcz tnących w obróbce drewna to spore wyzwanie. Mimo że ten szlachetny materiał nie wymaga dużego wysiłku podczas formowania, błędny wybór może zagrażać bezpieczeństwu podczas korzystania z tarcz tnących przeznaczonych do innych celów. Z uwagi na fakt, że drewno jest surowcem łatwopalnym, próba cięcia tarczą do betonu albo metalu z pewnością doprowadzi do niekontrolowanego samozapłonu.
Bezpieczeństwo podczas korzystania z tarcz tnących do drewna implikuje wybór produktu dedykowanego do tego celu. Wymagana konstrukcja obejmuje podwyższoną wytrzymałość na odkształcenia oraz wysoką temperaturę. Całość tarczy do cięcia drewna wykonana jest z hartowanej stali manganowej, zabezpieczonej dodatkowo przed procesami korozyjnymi. Ostrze, z kolei kształtowane jest w formie zębów wyposażonych w zakończenia ze spieku węglika tytanu albo wolframu. Taka forma tarczy do cięcia drewna pozwala na efektywne cięcie zarówno drewna, jak i innych materiałów z niego wytwarzanych.
Tarcze szlifujące – czym różnią się od tych do cięcia?
Tarcze szlifujące z uwagi na ich przeznaczenie są znacznie grubsze od klasycznych tarcz tnących. Ich wymiary, co do grubości standardowo mieszczą się w przedziale pomiędzy 6 a 8 mm. Głównym powodem takiej konstrukcji jest rekomendowany przez producentów kąt pracy. Siła oporu w trakcie szlifowania materiału sięga kilkukrotnie wyższych wartości niżeli w procesie cięcia, dlatego najczęściej stosowane kąty zawierają się między 20 a 30o.
Dostępne na rynku rodzaje tarcz szlifierskich dzielą się na płaskie i lamelkowe. Wariant płaskiej struktury stanowi standardowe rozwiązanie, natomiast tarcze lamelkowe umożliwiają szersze dostosowanie nacisku, nawet przy zastosowaniu bardzo małego kąta pracy. Niejednolita struktura takiej tarczy skuteczniej wyrównuje nieregularne strefy materiału powstałe podczas cięcia czy spawania.
Wybór odpowiedniej tarczy do konkretnego zadania – trudna sprawa?
Rynek budowlany obfituje w różnego rodzaju tarcze do cięcia, jak i szlifowania. Tak duże zróżnicowanie produktów generuje, jednak dylemat podczas zakupu. W jaki sposób zatem wybrać odpowiednią tarczę do konkretnego zadania? Przede wszystkim należy mieć na uwadze bezpieczeństwo podczas korzystania z tarcz tnących, dlatego zakup nie może być przypadkowy.
Dobór właściwego narzędzia powinien opierać się na jakości. Z zasady działania tarcz tnących wynika, że cięcie materiałów budowlanych samo w sobie jest czynnością niebezpieczną. Tarcza tnąca podczas pracy osiąga prędkość nawet 100 m/s. Każde, również najdrobniejsze uszkodzenie powierzchni może spowodować rozpad na bardzo drobne fragmenty, które są w stanie doprowadzić do dotkliwych obrażeń ciała użytkownika. Stąd tak ważna jest weryfikacja rynku pod kątem jakości oferowanej przez poszczególnych producentów. Wielu z nich stale wprowadza innowacje technologiczne, które znacząco usprawniają pracę i doskonalą jej efekty. Nowoczesne materiały do precyzyjnej obróbki materiałów budowlanych stanowią najlepszy wybór, gdyż wspólnie z optymalnie dobraną szlifierką gwarantują długookresowe użytkowanie bez awarii i doskonałą precyzję realizacji.
Zajrzyj do sklepu Szalunkowy.pl i sprawdź najlepszą ofertę certyfikowanych tarcz do cięcia oraz szlifowania w konkurencyjnych cenach!