Szalunki tracone – innowacyjne rozwiązania w budownictwie

2023-01-17
Szalunki tracone – innowacyjne rozwiązania w budownictwie

Z tego artykułu dowiesz się:

    1. Czym charakteryzują się szalunki tracone?

    2. Jakie rodzaje szalunków traconych udostępnia rynek budowlany?

    3. Do czego służy szalunek tracony styropianowy?

    4. Gdzie wykorzystuje się szalunek tracony typu tassu?

    5. W jaki sposób zastosować gotowe szalunki fundamentowe?

    6. Dlaczego monotuby szalunkowe cieszą się zainteresowaniem?

    7. Jakie zalety przemawiają za korzystnością stosowania szalunków traconych?

Szalunek, potocznie nazywany w branży mianem deskowania stanowi konstrukcję, użyteczną podczas procesu nadawania kształtu betonowanych elementów o różnych gabarytach. Konstrukcja szalunku składa się zwykle z wodoodpornych sklejek, desek sosnowych, metalu, a także tworzyw sztucznych. Cechą charakterystyczną jest tymczasowe wykorzystanie oraz demontaż po osiągnięciu założonych efektów, z możliwością wielokrotnego zastosowania. Innym rozwiązaniem  jest szalunek tracony.  Czym jest szalunek tracony styropianowy? Do jakich celów stosuje się szalunek tracony tassu? Jakie gotowe szalunki fundamentowe oferuje rynek budowlany? Jakie konstrukcje wykonuje się z wykorzystaniem monotuby szalunkowej? 

 

Szalunek tracony – co to właściwie jest?

Szalunek tracony stanowi swego rodzaju formę wykonaną z zaimpregnowanych płyt wiórowo-cementowych lub styropianu, która na trwałe osadzana jest w konstrukcji budynku, po montażu stając się jego fragmentem. Płyty, z których wykonywany jest szalunek tracony, cechuje odporność na negatywne oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także powstawanie pleśni, grzybów i zawilgoceń.

Szalunek tracony stanowi specjalistyczny prefabrykat odpowiedni do tworzenia konstrukcji fundamentowych, konstrukcji ścian bocznych i wieńcowych.  Zasadniczo różni się od deskowania tradycyjnego na wielu płaszczyznach, mimo że obie technologie znajdują zastosowanie w  budownictwie nowoczesnym oraz użytkowym.

 

Rodzaje szalunków traconych – praktyczna charakterystyka 

Zależnie od umiejscowienia realizowanego szalunku, wymienić należy szalunki tracone fundamentu, wieńca oraz komina. 

Szalunek tracony fundamentu zwykle wykonuje się z betonowych pustaków, które przyspieszają budowę fundamentów. Nowoczesne metody szalowania to świetna ewentualność, biorąc pod uwagę perspektywę czasochłonnego deskowania tradycyjnego, które nadal stosuje się w pracach konstrukcyjnych ścian nośnych i fundamentowych. Szalunek tracony betonowy znajduje swoje zastosowanie w szalowaniu fundamentów na płycie, jak i ławie fundamentowej. Niekwestionowanym plusem szalunku traconego fundamentów jest szczelna i prosta w realizacji izolacja termiczna i przeciwwilgociowa. 

Szalunek tracony wieńca w dużym stopniu usprawnia przygotowanie wieńca ściany kolankowej w odniesieniu do nadproża i stropu. Użycie do tego celu szalunku traconego w prefabrykowanej formie umożliwia znacznie prostszy montaż w porównaniu do tradycyjnego deskowania. Niewątpliwą zaletą szalunku traconego wieńca jest także jego uniwersalność oraz prosty montaż na każdej kondygnacji budynku bez potrzeby korzystania z rusztowań. Oferta rynkowa tego rodzaju szalunku zawiera produkty wytworzone z płyt wiórowo-cementowych. 

Szalunek tracony komina to z kolei najlepsza metoda montażu tak zwanej płyty przykrywającej. Komin powinien zostać uzupełniony od góry płytą zabezpieczającą jego wnętrze przed niekorzystnymi zmianami pogody. Do tego celu można użyć szalunku tradycyjnego, jednak z uwagi na szybkość montażu i porównywalną skuteczność, warto rozważyć stalowy szalunek tracony komina. Rozwiązanie to pozwala uniknąć ryzyka przecieku betonu do przestrzeni komina. 

 

Szalunek tracony styropianowy – tanie i skuteczne rozwiązanie

Na rynku budowlanym dostępne są różnego rodzaju szalunki tracone. Jedną z ewentualności stanowi szalunek styropianowy tracony. Najprościej określając, jest to uzbrojona, a następnie zalana betonem forma. Składa się ona z kwadratowych lub prostokątnych styropianowych bloczków o wadze około 2 kg i długości pomiędzy 1 a 2 m. Wspomniane bloczki cechują się pustą przestrzenią w środku, a samogasnący materiał, z którego są wytworzone, sprawiają, że wznoszona konstrukcja nabiera ognioodpornych właściwości. Styropianowy szalunek tracony montuje się, wykorzystując wkręty i śruby bez potrzeby wykonywania rusztowania.

 

Szalunek tracony tassu – szybki efekt

Kolejnym popularnym szalunkiem traconym są tak zwane ławy fundamentowe Tassu, stanowiące kompletnie uzbrojone lekkie formy fundamentowe. Do ich montażu w konstrukcji potrzebne są jedynie nożyce do przecinania stali, a realizacja szalunku zaprojektowanych ław fundamentowych nie wymaga żadnych specjalistycznych umiejętności. Wykonanie polega na usytuowaniu form, spięciu elementu prętami, a następnie zalaniu mieszanką betonową. Ważne, że wówczas nie są kumulowane żadne odpady. Gotowe szalunki fundamentowe to niezawodne rozwiązanie przyspieszające realizację inwestycji, przy jednoczesnej minimalizacji kosztów wykonania wysokiej jakości, mocnych fundamentów.

 

Monotuba szalunkowa – o co chodzi?

Wśród szalunków traconych wyróżnia się ponadto szalunek kartonowy nazywany w branży Monotubą. Jest to lekki zbrojony szalunek wykorzystywany do konstruowania różnego rodzaju form o przekroju kołowym. Monotuby szalunkowe znajdują szerokie zastosowanie w realizacji wszelkich słupów do bram i ogrodzeń, filarów, podpór, a nawet mostów oraz innych skomplikowanych  konstrukcji żelbetowych w budownictwie przemysłowym. Tuby kartonowe wykonane są z wodoodpornego, impregnowanego oraz laminowanego kartonu spojonego pod wpływem wysokiego ciśnienia. Znakomita jakość materiału zapewnia zarówno łatwy montaż, jak i demontaż bez konieczności czyszczenia za pomocą środków antyadhezyjnych. Monotuby kartonowe oferowane są w dwóch wersjach, gładkiej do zastosowania wraz z betonem licowym oraz spiralnej dedykowanej do kolumn o pełnym kształcie.

 

Dlaczego warto stosować szalunki tracone

Korzyści wynikające z zastosowania Szalunków traconych sprowadzają się do szeregu zalet, o których warto wspomnieć. Jedną z największych cech to oczywiście brak demontażu. Jak już wspomniano szalunek w chwili betonowania stanowi integralną część obiektu. Brak demontażu deskowania przekłada się na minimalizację nakładów pracy, a tym samym znaczne skrócenie czasu realizacji robót. 

Istotną kwestią jest również dodatkowa izolacyjność termiczna wynikająca z faktu, że elementy szalunku traconego wykonuje się z płyt styrodurowych XPS lub płyt wiórowo-cementowych, dzięki czemu konstrukcja minimalizuje tak zwane mostki termiczne. Nie bez znaczenia pozostaje sposób montażu szalunku traconego, który bez wątpienia należy do prostych czynności. W przypadku szalunku traconego wieńca formy przytwierdza się do muru za pomocą wkrętów lub kotew, co nie wymaga rusztowań, w związku z tym zwiększa się bezpieczeństwo podczas wykonywanych prac. 

Materiał stosowany w produkcji szalunków traconych jest odporny na działanie czynników atmosferycznych. Nie przyjmuje pleśni ani grzybów, stąd żywotność konstrukcji stanowi kolejną korzyść. Koszt wykonania szalunku traconego wbrew pozorom okazuje się rozwiązaniem tańszym niż użycie szalunku tradycyjnego. Pomimo konieczności poniesienia wyższych nakładów związanych z zakupem form traconych, całkowite koszty wykonania szalunku tradycyjnego, uwzględniające prace związane z demontażem, a także konieczność zastosowania dodatkowych narzędzi, przewyższają wykonanie systemu szalunku traconego. Ponadto wykorzystanie szalunków traconych minimalizuje ilość użytych materiałów i odpadów budowlanych.

 

Podsumowując… 

Szalunek tracony to nowoczesna technologia w budownictwie, której zastosowanie warto rozważyć ze względu na niskie koszty, łatwość i szybkość montażu, ekologiczność oraz dobrą izolacyjność. Stanowi innowacyjne rozwiązanie wskazane w realizacji wielu inwestycji. Ze względu na wysokie walory użytkowe jest to doskonałe narzędzie pracy dla inwestorów ceniących sobie kwestie ekonomiczne i czasowe.

Wysokiej jakości szalunki tracone dostępne są w ofercie sklepu Szalunkowy.pl! Oprócz fachowego doradztwa znajdziecie tam Państwo wszystkie niezbędne akcesoria przeznaczone zarówno do szalowania, jak i betonowania planowanych konstrukcji. 

Polecane

Ława fundamentowa Tassu LT25 500 x 50 x 20 cm

Ława fundamentowa Tassu LT25 500 x 50 x 20 cm

430,07 zł brutto
86,01 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT26 500 x 60 x 20 cm

Ława fundamentowa Tassu LT26 500 x 60 x 20 cm

446,67 zł brutto
89,33 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT34 500 x 40 x 30 cm

Ława fundamentowa Tassu LT34 500 x 40 x 30 cm

466,60 zł brutto
93,32 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT36 500 x 60 x 30 cm

Ława fundamentowa Tassu LT36 500 x 60 x 30 cm

478,22 zł brutto
95,64 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT37 500 x 70 x 30 cm

Ława fundamentowa Tassu LT37 500 x 70 x 30 cm

488,19 zł brutto
97,64 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT38 500 x 80 x 30 cm

Ława fundamentowa Tassu LT38 500 x 80 x 30 cm

503,13 zł brutto
100,63 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT39 500 x 90 x 30 cm

Ława fundamentowa Tassu LT39 500 x 90 x 30 cm

536,34 zł brutto
107,27 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT310 500 x 100 x 30 cm

Ława fundamentowa Tassu LT310 500 x 100 x 30 cm

547,97 zł brutto
109,59 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT45 500 x 50 x 40 cm

Ława fundamentowa Tassu LT45 500 x 50 x 40 cm

514,76 zł brutto
102,95 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT46 500 x 60 x 40 cm

Ława fundamentowa Tassu LT46 500 x 60 x 40 cm

533,02 zł brutto
106,60 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT47 500 x 70 x 40 cm

Ława fundamentowa Tassu LT47 500 x 70 x 40 cm

542,98 zł brutto
108,60 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT48 500 x 80 x 40 cm

Ława fundamentowa Tassu LT48 500 x 80 x 40 cm

556,27 zł brutto
111,25 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT49 500 x 90 x 40 cm

Ława fundamentowa Tassu LT49 500 x 90 x 40 cm

561,25 zł brutto
112,25 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT56 500 x 60 x 50 cm

Ława fundamentowa Tassu LT56 500 x 60 x 50 cm

569,55 zł brutto
113,91 zł / m brutto
Stopa fundamentowa Tassu P36 60 x 60 x 30 cm

Stopa fundamentowa Tassu P36 60 x 60 x 30 cm

156,09 zł brutto
156,09 zł / szt. brutto
Stopa fundamentowa Tassu P38 80 x 80 x 30 cm

Stopa fundamentowa Tassu P38 80 x 80 x 30 cm

166,05 zł brutto
166,05 zł / szt. brutto
Stopa fundamentowa Tassu P39 90 x 90 x 30 cm

Stopa fundamentowa Tassu P39 90 x 90 x 30 cm

177,67 zł brutto
177,67 zł / szt. brutto
Stopa fundamentowa Tassu P310 100 x 100 x 30 cm

Stopa fundamentowa Tassu P310 100 x 100 x 30 cm

220,85 zł brutto
220,85 zł / szt. brutto
Stopa fundamentowa Tassu P46 60 x 60 x 40 cm

Stopa fundamentowa Tassu P46 60 x 60 x 40 cm

177,67 zł brutto
177,67 zł / szt. brutto
Stopa fundamentowa Tassu P48 80 x 80 x 40 cm

Stopa fundamentowa Tassu P48 80 x 80 x 40 cm

187,64 zł brutto
187,64 zł / szt. brutto
Ława fundamentowa Tassu LT24 500 x 40 x 20 cm

Ława fundamentowa Tassu LT24 500 x 40 x 20 cm

410,14 zł brutto
82,03 zł / m brutto
Monotub gładki 150 mm

Monotub gładki 150 mm

102,77 zł brutto
102,77 zł / szt. brutto
Monotub spiralny 1000 mm

Monotub spiralny 1000 mm

1 054,42 zł brutto
1 054,42 zł / szt. brutto
Ława fundamentowa Tassu LT35 500 x 50 x 30 cm

Ława fundamentowa Tassu LT35 500 x 50 x 30 cm

471,58 zł brutto
94,32 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT44 500 x 40 x 40 cm

Ława fundamentowa Tassu LT44 500 x 40 x 40 cm

506,45 zł brutto
101,29 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT55 500 x 50 x 50 cm

Ława fundamentowa Tassu LT55 500 x 50 x 50 cm

556,27 zł brutto
111,25 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT58 500 x 80 x 50 cm

Ława fundamentowa Tassu LT58 500 x 80 x 50 cm

587,82 zł brutto
117,56 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT66 500 x 60 x 60 cm

Ława fundamentowa Tassu LT66 500 x 60 x 60 cm

622,69 zł brutto
124,54 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT410 500 x 100 x 40 cm

Ława fundamentowa Tassu LT410 500 x 100 x 40 cm

577,85 zł brutto
115,57 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT412 500 x 120 x 40 cm

Ława fundamentowa Tassu LT412 500 x 120 x 40 cm

594,46 zł brutto
118,89 zł / m brutto
pixel