Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szalunki tracone – innowacyjne rozwiązania w budownictwie

2023-01-17
Szalunki tracone – innowacyjne rozwiązania w budownictwie

Z tego artykułu dowiesz się:

    1. Czym charakteryzują się szalunki tracone?

    2. Jakie rodzaje szalunków traconych udostępnia rynek budowlany?

    3. Do czego służy szalunek tracony styropianowy?

    4. Gdzie wykorzystuje się szalunek tracony typu tassu?

    5. W jaki sposób zastosować gotowe szalunki fundamentowe?

    6. Dlaczego monotuby szalunkowe cieszą się zainteresowaniem?

    7. Jakie zalety przemawiają za korzystnością stosowania szalunków traconych?

Szalunek nazywany również deskowaniem, to różnego rodzaju konstrukcje drewniane stosowane do formowania struktur betonowych i nadawania im kształtu. Wykonywany jest najczęściej z desek sosnowych, sklejek wodoodpornych, tworzyw sztucznych, a nawet metalu. Są to konstrukcje o charakterze tymczasowym, demontowane po uzyskaniu pożądanych rezultatów. Rozwiązania te mogą być stosowane jednorazowo oraz wielokrotnie. Innym rozwiązaniem jest szalunek tracony.  Czym jest szalunek tracony styropianowy? Do jakich celów stosuje się szalunek tracony tassu? Jakie gotowe szalunki fundamentowe oferuje rynek budowlany? Jakie konstrukcje wykonuje się z wykorzystaniem monotuby szalunkowej

 

Szalunek tracony – co to właściwie jest?

Mianem Szalunku traconego określa się taką formę z materiału styropianowego lub impregnowanych płyt wiórowo-cementowych, które na stałe przytwierdzane są do budynku, a po zamontowaniu stają się jego częścią. Płyty, z których wykonywany jest szalunek, cechuje odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także powstawanie pleśni, grzybów i zawilgoceń. Szalunek tracony stanowi specjalistyczny prefabrykat odpowiedni do tworzenia konstrukcji fundamentowych, konstrukcji ścian bocznych i wieńcowych. Zasadniczo różni się od deskowania tradycyjnego na wielu płaszczyznach, mimo że obie technologie znajdują zastosowanie w budownictwie nowoczesnym oraz użytkowym.

 

Rodzaje szalunków traconych – praktyczna charakterystyka 

W zależności od miejsca, gdzie szalowanie ma zostać wykonane, wyróżnia się szalunki tracone wieńca, komina i fundamentu. Szalunek tracony wieńca znacznie przyspiesza wykonanie wieńca ściany kolankowej zarówno na poziomie stropu, jak i nadproża. Zastosowanie w tym celu prefabrykowanej formy szalunku traconego sprawia, że jego montaż jest znacznie łatwiejszy niż w przypadku deskowania tradycyjnego. Niekwestionowaną zaletę szalunku traconego wieńca stanowi również łatwość zamontowania na każdej kondygnacji bez konieczności użycia rusztowania, a to z kolei zwiększa bezpieczeństwo pracy na budowie. Dostępne formy tego rodzaju szalowania są zazwyczaj wykonane z płyt wiórowo-cementowych. Szalunek tracony komina to natomiast bardzo dobry sposób na szczelne zamontowanie płyty przykrywającej. Każdy komin od góry musi być zabezpieczony płytą, która ochroni go przed niszczącym działaniem zmiennych warunków atmosferycznych. Do wylania płyty przykrywającej można zastosować deskowanie tradycyjne, ale warto rozważyć szalunek tracony komina, który najczęściej jest wykonany ze stali kwasoodpornej. Zaletą tego rodzaju rozwiązania jest łatwe w montażu zabezpieczenie komina bez ryzyka zalania przestrzeni kominowej betonem i konieczności zastosowania kołnierza uszczelniającego. Szalunek tracony fundamentu tworzą najczęściej pustaki betonowe, które usprawniają stawianie fundamentów. Nowoczesne szalowanie to dobra alternatywa dla tradycyjnego deskowania, które stosuje się w konstrukcjach ścian fundamentowych czy też nośnych. Szalunek tracony betonowy dobrze sprawdza się do budowy fundamentów zarówno na ławie fundamentowej, jak i płycie fundamentowej. Zaletą szalunku traconego fundamentów jest również bardzo skuteczna i łatwa w wykonaniu izolacja przeciwwilgociowa oraz termiczna. 

 

Szalunek tracony styropianowy – tanie i skuteczne rozwiązanie

Na rynku budowlanym dostępne są różnego rodzaju szalunki tracone. Jedną z ewentualności stanowi szalunek styropianowy tracony. Najprościej określając, jest to forma wypełniona zbrojeniem a następnie zalewana betonem. Wykonuje się ją zwykle z lekkich bloczków styropianowych o prostokątnym kształcie, długości od 1 do 2 m i wadze do 2 kg. Bloczki styropianowe są puste w środku, wytwarza się je z twardego polistyrenu samogasnącego, dzięki czemu konstrukcja staje się ognioodporna. Styropianowy szalunek tracony nie wymaga montażu ani demontażu rusztowania. Mocuje się go za pomocą śrub lub wkrętów, tworząc w efekcie wytrzymałą i trwałą konstrukcję.

 

Szalunek tracony tassu – szybki efekt

Kolejnym popularnym szalunkiem traconym są tak zwane ławy fundamentowe Tassu, czyli bardzo lekkie formy fundamentowe wyposażone w gotowe zbrojenie. Montowanie na budowie nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi, oprócz nożyc do cięcia stali. Wykonanie deskowania ław fundamentowych wg projektu domu jest banalnie proste. Po rozłożeniu form i dołączeniu górnych prętów spinających, konstrukcję pozostaje jedynie zalać betonem. Po takim wykonaniu formy nie pozostają na budowie żadne odpady. Gotowe szalunki fundamentowe to sposób na szybkie, proste i niedrogie wykonanie mocnego oraz spełniającego wysokie wymagania fundamentu. Szalunki tracone Tassu są łatwe w obróbce, a montaż nie wymaga specjalnych umiejętności. 

 

Monotuba szalunkowa – o co chodzi?

Wśród szalunków traconych wyróżniamy ponadto szalunek kartonowy nazywany w branży Monotubą. Jest to lekki zbrojony szalunek wykorzystywany do konstruowania różnego rodzaju form o przekroju kołowym. Monotuby szalunkowe znajdują szerokie zastosowanie w realizacji wszelkich słupów do bram i ogrodzeń, filarów, podpór, a nawet mostów oraz innych skomplikowanych konstrukcji żelbetowych w budownictwie przemysłowym. Tuby kartonowe wykonane są z wodoodpornego, impregnowanego oraz laminowanego kartonu spojonego pod wpływem wysokiego ciśnienia. Znakomita jakość materiału zapewnia zarówno łatwy montaż, jak i demontaż bez konieczności czyszczenia za pomocą środków antyadhezyjnych. Monotuby szalunkowe dostępne są w wersji spiralnej z przeznaczeniem do kolumn pełnych oraz gładkiej do wykorzystania w budowie z betonu licowego, niewymagającego dalszej obróbki wykończeniowej.

 

Dlaczego warto stosować szalunki tracone

Korzyści wynikające z zastosowania Szalunków traconych sprowadzają się do szeregu zalet, o których warto wspomnieć. Jedną z największych cech to oczywiście brak demontażu. Jak już wspomniano szalunek w chwili betonowania stanowi integralną część obiektu. Brak demontażu deskowania przekłada się na minimalizację nakładów pracy, a tym samym znaczne skrócenie czasu realizacji robót. Istotną kwestią jest również dodatkowa izolacyjność termiczna wynikająca z faktu, że elementy szalunku traconego wykonuje się z płyt styrodurowych XPS lub płyt wiórowo-cementowych, dzięki czemu konstrukcja minimalizuje tak zwane mostki termiczne. Nie bez znaczenia pozostaje sposób montażu szalunku traconego, który bez wątpienia należy do prostych czynności. W przypadku szalunku traconego wieńca formy przytwierdza się do muru za pomocą wkrętów lub kotew, co nie wymaga rusztowań, w związku z tym zwiększa się bezpieczeństwo podczas wykonywanych prac. Materiał stosowany w produkcji szalunków traconych jest odporny na działanie czynników atmosferycznych. Nie przyjmuje pleśni ani grzybów, stąd żywotność konstrukcji stanowi kolejną korzyść. Koszt wykonania szalunku traconego wbrew pozorom okazuje się rozwiązaniem tańszym niż użycie szalunku tradycyjnego. Pomimo konieczności poniesienia wyższych nakładów związanych z zakupem form traconych, całkowite koszty wykonania szalunku tradycyjnego, uwzględniające prace związane z demontażem, a także konieczność zastosowania dodatkowych narzędzi, przewyższają wykonanie systemu szalunku traconego. Ponadto wykorzystanie szalunków traconych minimalizuje ilość użytych materiałów i odpadów budowlanych.

 

Podsumowując… 

Szalunek tracony to nowoczesna technologia w budownictwie, której zastosowanie warto rozważyć ze względu na niskie koszty, łatwość i szybkość montażu, ekologiczność oraz dobrą izolacyjność. Stanowi innowacyjne rozwiązanie wskazane w realizacji wielu inwestycji. Ze względu na wysokie walory użytkowe jest to doskonałe narzędzie pracy dla inwestorów ceniących sobie kwestie ekonomiczne i czasowe. Wysokiej jakości szalunki tracone dostępne są w ofercie sklepu Szalunkowy.pl! Oprócz fachowego doradztwa znajdziecie tam Państwo wszystkie niezbędne akcesoria przeznaczone zarówno do szalowania, jak i betonowania planowanych konstrukcji. 

Polecane

Ława fundamentowa Tassu LT25 500 x 50 x 20 cm

Ława fundamentowa Tassu LT25 500 x 50 x 20 cm

430,05 zł / 5 mb brutto
86,01 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT26 500 x 60 x 20 cm

Ława fundamentowa Tassu LT26 500 x 60 x 20 cm

446,65 zł / 5 mb brutto
89,33 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT34 500 x 40 x 30 cm

Ława fundamentowa Tassu LT34 500 x 40 x 30 cm

466,60 zł / 5 mb brutto
93,32 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT36 500 x 60 x 30 cm

Ława fundamentowa Tassu LT36 500 x 60 x 30 cm

430,40 zł / 5 mb brutto
86,08 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT37 500 x 70 x 30 cm

Ława fundamentowa Tassu LT37 500 x 70 x 30 cm

488,20 zł / 5 mb brutto
97,64 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT38 500 x 80 x 30 cm

Ława fundamentowa Tassu LT38 500 x 80 x 30 cm

503,15 zł / 5 mb brutto
100,63 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT39 500 x 90 x 30 cm

Ława fundamentowa Tassu LT39 500 x 90 x 30 cm

536,35 zł / 5 mb brutto
107,27 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT310 500 x 100 x 30 cm

Ława fundamentowa Tassu LT310 500 x 100 x 30 cm

547,95 zł / 5 mb brutto
109,59 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT45 500 x 50 x 40 cm

Ława fundamentowa Tassu LT45 500 x 50 x 40 cm

89,65 zł / 5 mb brutto
17,93 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT46 500 x 60 x 40 cm

Ława fundamentowa Tassu LT46 500 x 60 x 40 cm

533,00 zł / 5 mb brutto
106,60 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT47 500 x 70 x 40 cm

Ława fundamentowa Tassu LT47 500 x 70 x 40 cm

108,60 zł / 5 mb brutto
21,72 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT48 500 x 80 x 40 cm

Ława fundamentowa Tassu LT48 500 x 80 x 40 cm

556,25 zł / 5 szt. brutto
111,25 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT49 500 x 90 x 40 cm

Ława fundamentowa Tassu LT49 500 x 90 x 40 cm

561,25 zł / 5 szt. brutto
112,25 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT56 500 x 60 x 50 cm

Ława fundamentowa Tassu LT56 500 x 60 x 50 cm

569,55 zł / 5 mb brutto
113,91 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT24 500 x 40 x 20 cm

Ława fundamentowa Tassu LT24 500 x 40 x 20 cm

410,15 zł / 5 mb brutto
82,03 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT35 500 x 50 x 30 cm

Ława fundamentowa Tassu LT35 500 x 50 x 30 cm

471,60 zł / 5 mb brutto
94,32 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT44 500 x 40 x 40 cm

Ława fundamentowa Tassu LT44 500 x 40 x 40 cm

506,45 zł / 5 mb brutto
101,29 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT55 500 x 50 x 50 cm

Ława fundamentowa Tassu LT55 500 x 50 x 50 cm

556,25 zł / 5 mb brutto
111,25 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT58 500 x 80 x 50 cm

Ława fundamentowa Tassu LT58 500 x 80 x 50 cm

587,80 zł / 5 mb brutto
117,56 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT66 500 x 60 x 60 cm

Ława fundamentowa Tassu LT66 500 x 60 x 60 cm

643,45 zł / 5 mb brutto
128,69 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT410 500 x 100 x 40 cm

Ława fundamentowa Tassu LT410 500 x 100 x 40 cm

577,85 zł / 5 mb brutto
115,57 zł / m brutto
Ława fundamentowa Tassu LT412 500 x 120 x 40 cm

Ława fundamentowa Tassu LT412 500 x 120 x 40 cm

594,45 zł / 5 mb brutto
118,89 zł / m brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 5 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-02-05
Ok. bez uwag
2023-02-04
polecam

Dbamy o Twoją prywatność

Nasz Sklep wraz z Zaufanymi Partnerami przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie np. IP Twojego urządzenia oraz informacje zapisywane za pomocą technologii służących do ich śledzenia i przechowywania, takich jak pliki cookies, sygnalizatory www lub innych podobnych technologii.

Pliki cookies wykorzystywane są w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności, a także w celach analitycznych, marketingowych, oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań w tym także do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych) oraz do poprawnego działania strony internetowej. Warunki przechowywania lub dostępu do cookie możesz określić w Twojej przeglądarce.

Klikając „ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY” wyrażasz zgodę na stosowanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki oraz na dostosowanie treści na stronie naszego Sklepu do Twoich preferencji, a także w celach statystycznych i marketingowych, w tym do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych). Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie poprzez usunięcie plików cookies z przeglądarki z danego urządzenia końcowego.

Jeżeli klikniesz „NIE WYRAŻAM ZGODY” - nie będzie możliwe wejście na stronę Sklepu.

NIE WYRAŻAM ZGODY
ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY
pixel