Szalunki systemowe – innowacyjna technologia współczesnego budownictwa
Z tego artykułu dowiesz się:
1. Czym właściwie są szalunki systemowe?
2. Jakie rodzaje szalunków systemowych występują na rynku?
3. Dlaczego szalunki systemowe stanowią korzystniejsze rozwiązanie w porównaniu z tradycyjnym deskowaniem?
4. Z jakich względów warto wykorzystywać szalunki systemowe podczas prac budowlanych?
Szalunki systemowe, dzięki swoim niekwestionowanym zaletom w ostatnim czasie bardzo zyskują na popularności. Czym one właściwie są? Jeszcze całkiem niedawno wykorzystywano do tworzenia konstrukcji do betonu desek. Jakiś czas temu zaczęto jednak użytkować do tego celu znacznie nowocześniejsze technologicznie tak zwane szalunki systemowe lekkie, które są stale udoskonalane. Nie podlega wątpliwości, że wykonywane na budowie prace zawsze wymagają stosowania niezawodnych rozwiązań konstrukcyjnych. Stąd technologia szalowania znalazła swoje szerokie zastosowanie w rynku. Jakie są rodzaje szalunków systemowych? Czym charakteryzują się szalunki stropowe i dlaczego tak dużym zainteresowaniem cieszą się szalunki tracone? Pod jakim względem szalunki systemowe stropowe są lepsze od tradycyjnego deskowania?
Szalunki systemowe – czym są?
Szalowanie w głównej mierze polega na wykorzystaniu form, czyli tak zwanych szalunków systemowych, dzięki którym możliwe jest wylewanie stropów i fundamentów oraz stawianie ścian. Szalunki systemowe stosuje się ponadto do konstruowania schodów, nadproży, wieńców, a nawet betonowych cokołów ogrodzeń.
Szalunki systemowe są to więc tymczasowe konstrukcje wykonywane z drewnianych płyt, wodoodpornych sklejek albo też elementów metalowych. W jaki sposób się je wykorzystuje? Do przygotowanej formy wlewa się mieszankę betonową, która uzyskuje w niej zamierzony kształt. Stąd też dzięki szalunkom systemowym możliwe okazuje się wykonanie konstrukcji o dużych, a nawet gigantycznych rozmiarach. Po zastygnięciu materiału szalunek może być zarówno użyty ponownie w późniejszych pracach, jak i zastosowany przy budowie innego elementu budowlanego. Warto podkreślić, że szalunki systemowe konstruowane są z ogromną dokładnością i starannością, co wpływa na estetykę wykonanych za ich pomocą prac budowlanych.
Rodzaje szalunków systemowych – charakterystyka stosowania innowacyjnych szalunków traconych
Oprócz samej definicji szalunków systemowych warto również zapoznać się z rodzajami szalunków systemowych występujących na rynku budowlanym. Jakie mają zastosowania?
Pierwszy z nich – szalunek tracony to konstrukcja złożona z uprzednio zaimpregnowanych płyt cementowo-wiórowych. Umożliwia w krótkim czasie ukształtowanie formy dla mieszanki betonowej, jednocześnie utrzymując właściwe parametry budynku jak równe kąty, pion czy poziom. Szalunki tracone znajdują szerokie zastosowanie w każdym rodzaju budownictwa, a ich walorem jest bezpieczny i sprawny montaż.
Niezwykle istotne jest ponadto, że poszczególne części składające się na szalunek tracony nie są usuwane po zyskaniu przez mieszankę betonową oczekiwanej wytrzymałości, lecz pozostają w konstrukcji, dodatkowo ją wzmacniając. Materiał, z którego wykonuje się szalunek tracony, czyli płyta cementowo-wiórowa z uwagi na swoje właściwości skutecznie chroni wykonany element betonowy przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, jak i biologicznymi.
Rodzaje szalunków systemowych – zastosowanie szalunków ściennych
Innym rodzajem wykorzystywanych w branży budowlanej szalunków systemowych są szalunki ścienne, które da się rozróżnić na lekko lub średnio gabarytowe – w zależności od ciężaru ich konstrukcji. W narożnikach szalunków ściennych zwykle wykorzystuje się elementy metalowe.
Szalunki ścienne to nic innego jak płyty, które są uniwersalne i służą właściwemu zabezpieczeniu otworów znajdujących się w ścianach – przede wszystkim nadproży, znajdujących się w otworach na drzwi i okna. Co więcej, szalunki ścienne są wykorzystywane także jako wsporniki dla elementów dekoracyjnych elewacji. Aby wzmocnić trwałość tego rodzaju szalunków, pokrywa się je cynkiem lub aluminium, a stawiane ściany dzięki temu mają zwarte i związane struktury. Bardzo ważne jest to, że szalunki ścienne mogą być wielokrotnie używane bez obaw o ich zniszczenie.
Rodzaje szalunków systemowych – szalunki stropowe, jako istotny element systemów szalunkowych
Kolejnym rodzajem szalunków systemowych, który należy przedstawić, są szalunki stropowe. Służą one, jak sama nazwa wskazuje, do podtrzymywania stropów żelbetowych. Składają się zwykle z wodoodpornych płyt trójwarstwowych lub sklejki, drewnianych dźwigarów i głowic krzyżowych. Głowice mają na celu zabezpieczenie dźwigarów podtrzymujących płyty, na które wylewany jest beton. Dodatkowo cały system opiera się na stalowych podporach.
Szalunki systemowe stropowe konieczne są w procesie betonowania poszczególnych elementów, gdyż stanowią skuteczne zabezpieczenie przed wypłynięciem świeżo położonej mieszanki betonowej. Co charakteryzuje szalunki stropowe? Mianowicie to, że mogą być one dostosowane indywidualnie do każdego planu i grubości stropu, co świadczy o niekwestionowanej innowacyjności oraz bezpieczeństwie użytkowania.
Zalety szalunków systemowych – dlaczego są lepsze od tradycyjnego deskowania?
Czy mając na uwadze powyżej poruszone kwestie, warto skorzystać z zastosowania systemów szalunkowych? Jeszcze stosunkowo niedawno szalunki były wykonywane na potrzeby danej inwestycji z desek, zwykle sosnowych. Przygotowanie takiego tradycyjnego szalunku z desek lub płyt wymaga niestety wiele czasu. Trzeba odpowiednio przygotować poszczególne elementy konstrukcji i zamontować je w taki sposób, aby mieszanka betonowa otrzymała konkretną i wymaganą formę. Jeszcze zdarzają się osoby, które wybierają takie rozwiązania. Mimo tego, że szalunki z desek są dość proste w skonstruowaniu, zadanie to nie należy do najszybszych w praktycznym wykonaniu. Drewno stanowi chłonny materiał, a niepoddane stosownej obróbce puchnie i ulega deformacji w zetknięciu z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.
Dodatkowo demontaż, jak i czyszczenie elementów szalunku w celu umożliwienia ponownego zastosowania wymaga zaangażowania wielu pracowników, generując dodatkowe czynności, a tym samym i koszty oraz cenny czas.
Stosowanie tradycyjnego szalunku na szczęście stopniowo maleje na korzyść zastosowania szalunków systemowych, które są alternatywnym typem konstrukcji, pozwalającym na ułatwienie i przyspieszenie prac budowlanych. Po ich zastosowaniu powierzchnia betonowa nie wymaga dalszej obróbki, gdyż od razu jest równa i gładka. Konstrukcje wykorzystujące szalunki tracone realizuje się w znacznie krótszym czasie w porównaniu z deskowaniem, z możliwością tworzenia dowolnych kształtów. Nawet konstrukcje o dużych rozmiarach można wykonać bezpiecznie, łatwo i przede wszystkim niedrogo. Warto podkreślić, że cechą charakterystyczną szalunków systemowych jest perspektywa wielorazowego użytku. Dlatego też korzystanie z technologii systemów szalunkowych podczas wykonania inwestycji odgrywa niezwykle istotną rolę w wieloetapowej procedurze budowy. Nie ma jednego systemu, który będzie jednoznacznie górował nad pozostałymi. Poszczególne rodzaje wykazują specyficzne właściwości, które decydują o wyborze rozwiązanie idealnie dopasowane do konkretnych wymagań inwestycji.
Dlaczego warto wykorzystać szalunki systemowe? – Podsumowanie informacji
Na jakie kwestie w szczególności należy zwrócić uwagę przy wyborze systemów szalunkowych? Bez względu na to, czy bardziej optymalnym rozwiązaniem będzie wynajem, czy też kupno, istotną kwestię stanowi wykorzystanie systemów szalunkowych pochodzących od sprawdzonego producenta.
Szalunkownia – wypożyczalnia szalunków oferuje cały wachlarz systemów szalunkowych, które przeszły odpowiednie testy oraz posiadają wymagane certyfikaty, zapewniające bezpieczeństwo ich wykorzystania.