Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Do czego służą podpory stropowe? Czy wytrzymałość stempla metalowego jest wyższa niż drewnianego? Gdzie kupić?

2023-03-14
Do czego służą podpory stropowe? Czy wytrzymałość stempla metalowego jest wyższa niż drewnianego? Gdzie kupić?

Z tego artykułu dowiesz się:

    1. Czym właściwie są podpory stropowe?

    2. Jakie rodzaje stempli budowlanych dostępne są w ofercie rynkowej?

    3. Dlaczego wytrzymałość stempla metalowego jest wyższa niż jego drewnianego odpowiednika?

    4. Jak wykorzystać podpory stropowe podczas wykonywania prac budowlanych?

    5. Gdzie nabyć certyfikowane stemple budowlane o zwiększonej nośności?

 

Podpory budowlane nazywane również stemplami stanowią niezastąpione elementy na każdym placu budowy. Pozwalają na silne podparcie poszczególnych elementów konstrukcyjnych budynku, gwarantując bezpieczeństwo pracy oraz późniejszego użytkowania w długookresowej perspektywie. Jakie rodzaje podpór stropowych najczęściej wykorzystuje się podczas prac budowlanych? Czym charakteryzują się stemple budowlane drewniane? Czy wytrzymałość stempla metalowego jest wystarczająca dla wykonania solidnej konstrukcji?

Czym są podpory stropowe

Podpora stropowa to najprościej wyjaśniając element podpierający konstrukcję budynku. Jej forma stanowi swego rodzaju słup ustawiony na stopkach ułatwiających równe usytuowanie na powierzchni podłoża. Górna część stempla natomiast gwarantuje stabilne podtrzymanie konstrukcji. 

Rodzaje podpór stropowych – co oferuje rynek?

Oferta rynkowa wyróżnia trzy rodzaje podpór stropowych. Są to w szczególności stemple budowlane stalowe lakierowane, ocynkowane oraz drewniane. Podpory stropowe o lakierowanej powierzchni charakteryzują się stosunkowo dobrą jakością i przystępną cenę. Dostępne są w trzech rozmiarach, osiągając wysokość od 0,82 do 1,5 m, od 2 do 3,6 m oraz od 3 do 5 m, przy czym ich nośność wynosi 10 kN.

Warto podkreślić, że wytrzymałość stempla metalowego poddanego ocynkowaniu ogniowemu podczas wytwarzania wykazuje zwiększoną odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, co znacznie wydłuża ich trwałość. Rozpiętość wysokości produktu w dostępnych wariantach mieści się w przedziale od 2 do 3,5 m oraz od 3 do 5,5 m, przy nośności 20 kN.

Z kolei stemple budowlane drewniane są znacznie mniej wytrzymałe, co ma swoje odzwierciedlenie w niższej cenie. Wadę stanowi także narażenie na odkształcenia pod wpływem czynników atmosferycznych, a montaż podpór drewnianych może wymagać skorygowania lub ryglowania, wydłużając tym samym czas realizacji robót. 

Wytrzymałość stempla metalowego – czy to lepsza ewentualność?

Ze względu na parametry użytkowe oraz uniwersalność najczęściej stosowanym na budowach rodzajem podpór stropowych stemple metalowe. Charakteryzują się one konstrukcją umożliwiającą dwustopniową regulację wysokości za pomocą blokad płynnych i skokowych. Nośność stempli budowlanych odpowiada normom narzuconym przez europejskie regulacje. Zwiększona wytrzymałość oraz możliwość zamówienia stempli metalowych w niestandardowych wymiarach daje więcej przełożeń w realizacji nowoczesnych konstrukcji, przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. 

Jak stosować stemple budowlane? – Praktyczne wskazówki

Podpory stropowe wykorzystuje się podczas szalowania żelbetowych stropów zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Od rozpiętości usytuowania podpór zależy prawidłowość formy betonu, a rozmieszczenia dokonuje się stosownie do założonej w projekcie grubości stropu. Podpora konstrukcji ma za zadanie nie tylko zachować jednolitą grubość stropu bądź betonowej powierzchni, ale także usztywnienie elementu do momentu aż świeżo położony beton ulegnie całkowitemu związaniu. 

Wytrzymałość stempla metalowego pozwala również na wykorzystanie tej formy podpory do wykonania podciągów czy balkonów. Ważne, że przed rozpoczęciem procesu betonowania należy właściwie ustawić podpory stropowe pod szalunkiem. Wówczas za pomocą pompy do betonu można równomiernie ułożyć mieszankę bez ryzyka nadmiernego obciążenia pojedynczych stempli. Metoda ta generuje homogeniczną grubość stropu, który powinien odpowiadać normom bezpieczeństwa. Powstała powierzchnia podlega zabiegom pielęgnacyjnym dostosowanym w szczególności do panującej temperatury. Dopiero po całkowitym związaniu dokonuje się demontażu stempli budowlanych, umożliwiając ich ponowne wykorzystanie. Co ważne, w praktyce proces ten trwa 21 dni.

Gdzie kupić stemple budowlane

Każda ekipa budowlana powinna dysponować własnymi podporami stropowymi, zwłaszcza jeśli aspekt ekonomiczny i czasowy w realizacji powierzonej inwestycji ma znaczenie. Z uwagi na możliwość wielorazowego wykorzystania stempli budowlanych ich zakup nie stanowi dużego obciążenia finansowego, a dostęp od ręki w znacznym stopniu usprawnia wykonanie stropów. 

Zakupu podpór stropowych, jak i innych akcesoriów szalunkowych, warto dokonać wyłącznie u autoryzowanych sprzedawców, którzy oferują certyfikowany asortyment o parametrach zapewniających bezpieczeństwo. Atrakcyjne ceny, jak i najwyższą jakość oferuje sklep Szalunkowy.pl, gdzie znajdziecie Państwo wszystko, co jest niezbędne podczas szalowania oraz betonowania!

Polecane

Podpora stropowa ocynkowana 2,00 - 3,50 m 20kN

Podpora stropowa ocynkowana 2,00 - 3,50 m 20kN

176,81 zł brutto
176,81 zł / szt. brutto
Podpora stropowa lakierowana 2,00 - 3,60 m 10kN

Podpora stropowa lakierowana 2,00 - 3,60 m 10kN

102,95 zł brutto
102,95 zł / szt. brutto
Podpora stropowa lakierowana 3,00 - 5,00 m 10kN

Podpora stropowa lakierowana 3,00 - 5,00 m 10kN

121,54 zł brutto
121,54 zł / szt. brutto
 Podpora stropowa ocynkowana 3,00 - 5,50 m 20kN

Podpora stropowa ocynkowana 3,00 - 5,50 m 20kN

483,02 zł brutto
483,02 zł / szt. brutto
Podpora stropowa lakierowana 0,82 - 1,50 m 10kN

Podpora stropowa lakierowana 0,82 - 1,50 m 10kN

90,65 zł brutto
90,65 zł / szt. brutto
pixel