Materiały przydatne przy betonowaniu – co wybrać?

2023-03-28
Materiały przydatne przy betonowaniu – co wybrać?

Z tego artykułu dowiesz się:

    1. Czym jest szalunek i dlaczego odgrywa istotną rolę w wytrzymałości konstrukcji budynku?

    2. Jakie innowacyjne materiały do szalowania oferuje współczesny rynek budowlany?

    3. Dlaczego papierowe szalunki dominują?

    4. W jaki sposób wykonuje się wielkoformatowe konstrukcje betonowe?

    5Czym są szalunki systemowe?

    6. Gdzie nabyć najlepszej jakości certyfikowane materiały przydatne przy betonowaniu?

Proces szalowania sprowadza się do czynności niezbędnych podczas realizacji każdej konstrukcji betonowej czy też żelbetowej. Zależnie od profilu budowy wykonawca musi dobrać odpowiedni rodzaj materiałów szalunkowych przydatnych przy betonowaniu. Wykorzystuje się je zarówno przy budowie mostów, dróg, wykopów, stropów jak i fundamentów w budownictwie mieszkaniowym oraz przemysłowym. 

Szalunek to najprościej określając forma, umożliwiająca osiągnięcie wymaganego kształtu budowli oraz jej elementów, nadając im tym samym odpowiednią strukturę. Co więcej, zabezpiecza przed niepożądanym rozlaniem mieszanki betonowej w oczekiwaniu na osiągnięcie wymaganej wytrzymałości w chwili całkowitego związania. Deskowanie musi zatem stanowić materiał wytrzymały i odporny na wszelkie odkształcenia, aby nie ulec sile parcia płynnego betonu. Niedostateczne zabezpieczenie albo wykorzystanie niewłaściwych komponentów może znacznie wydłużyć czas realizacji, a nawet spowodować wypadek na budowie. 

Innowacyjne materiały do szalowania

W przeszłości jedyna metoda szalowania sprowadzała się do wykonywania form z drewnianych desek podpieranych stemplami szalunkowymi. Co prawda, nadal jest to spotykana technika, jednak drewno coraz częściej zastępuje się znacznie lżejszymi i odporniejszymi pod względem wytrzymałości sklejkami. Sklejka trójwarstwowa zapewnia szybszy i nieskomplikowany montaż bez ryzyka straty trwałości. Dzięki lakierowaniu materiał ten odpowiada wysokim standardom wytrzymałości bez jakichkolwiek odkształceń. Rodzaje szalunków dobiera się, uwzględniając skalę realizowanej konstrukcji oraz specyfikę parametryczną budynku. W zależności od tych czynników w pracach wykorzystywać można również systemy szalunkowe wykonane ze stali, aluminium, bądź szalunek tracony wykonany z kartonu. Dość popularne w nowoczesnym budownictwie są lekkie szalunki jak np. monotuby, stanowiące okrągły element tracony, a także elementy kompozytowe implementowane w różnego rodzaju szalunkach systemowych składających się z komponentów o nieskomplikowanej technice montażu i lokowania w dowolnych miejscach. Innowatorskie alternatywy szalunkowe w znacznym stopniu optymalizują czas prac, umożliwiając jednocześnie otrzymanie wysokiej jakości efektów w postaci solidnych konstrukcji betonowych. 

Szalunek z papieru – nowoczesna alternatywa w budownictwie

Jak już wspomniano, szalunki kartonowe stanowią coraz popularniejszą technikę formowania słupów, bądź betonowych elementów o okrągłym kształcie. Wykonywane są z papieru prasowanego pod wpływem wysokiego ciśnienia, dzięki temu cechują się wysoką odpornością na wilgoć i nie rozwarstwiają nawet podczas ekspozycji na jej oddziaływanie. Tak zwane monotuby najczęściej wykorzystywane są do budowy filarów, słupów i wszelkiego rodzaju podpór, a gładka albo spiralna struktura ich wnętrza daje możliwości tworzenia spektakularnych pod względem wizualnym konstrukcji. Co więcej, szeroka gama dostępnych w ofercie rynkowej średnic monotuby otwiera nieograniczone pole popisu dla architektów i projektantów. 

Duże obiekty budowlane – ciekawe rozwiązania

Realizacja największych projektów budowlanych zwykle przebiega z wykorzystaniem konstrukcji szalunkowych wykonanych ze stalowych bądź aluminiowych płyt o dużej powierzchni. Każdy z betonowanych elementów musi zostać wykonany zgodnie z założonymi parametrami wytrzymałościowymi, dlatego niezwykle istotne jest dostosowanie szalunku i jego poszczególnych elementów do siły parcia mieszanki betonowej podczas wylewania. Dobór uzależniony jest także od specyfiki inwestycji, a właściwa masa materiałów szalunkowych przydatnych przy betonowaniu skutecznie ułatwia i przyspiesza realizację deskowania. Rynek budowlany oferuje ogromny wybór płyt szalunkowych o zróżnicowanych rozmiarach i wytrzymałości, a także osprzęt niezbędny do finalnego wykonania szalunku. 

Szalunki stropowe – efekty realizacji 

Stropowe formy szalunkowe to szczególne elementy konstrukcyjne, które muszą zostać wykonane solidnie. Wśród elementów tych wyróżnia się dźwigary poziome oraz płyty, stanowiące poszycie. Realizacja szalunku polega na równomiernym ustawieniu podpór szalunkowych w taki sposób, aby przenosiły one zadane obciążenie, uwzględniające masę wymaganej grubości stropu. Następnie umieszcza się na nich dźwigary i wszystko przykrywa powierzchnią sklejki trójwarstwowej, plastikowej, topolowej bądź też brzozowej. Jej rodzaj zależy od specyfiki budynku. Kolejny krok sprowadza się do wylania mieszanki betonowej. Podkreślić należy, że zastosowane płyty powinny mieć właściwości wodoszczelne, aby nie dopuścić do rozlania płynnego betonu. 

Nowoczesne systemy szalunkowe przyszłością branży budowlanej?

Nowoczesne budownictwo coraz częściej sięga po rozwiązania innowacyjne pod względem technologicznym. Z pewnością należą do nich różnego rodzaju szalunki systemowe, składające się z lekkich i odpornych na niekorzystne warunki kompozytów tworzyw sztucznych. Płyty szalunkowe wytworzone z tego materiału nie wymagają ciężkiego sprzętu podczas montażu. Realizacje stropów czy ścian, również wielkoformatowych nie generują dużych kosztów i skracają czas wykonania inwestycji, a pod względem wytrzymałości betonowe elementy nie odbiegają jakością od tych wykonanych z użyciem stalowych systemów szalunkowych.

Niska waga kompozytu oraz prosta technika montażu szalunku nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani też drogich narzędzi. Co więcej, możliwość wielokrotnego zastosowania tej samej formy minimalizuje koszty, natomiast uniwersalność konstrukcji do betonowania różnych elementów sprawia, że alternatywa ta wydaje się jeszcze bardziej atrakcyjna.

Warto podkreślić, że oferta rynkowa zawiera różnorodność rozmiarową oraz komplementarność względem pozostałych elementów szalunku, jak np. rury PVC 22 mm, rury stalowe, betonowe, ściągi szalunkowe, wszelkie korki i zatyczki wodoszczelne produkowane z PVC albo betonu  architektonicznego. Cała gama produktów umożliwia wykonawcom efektywną pracę przy jednoczesnej optymalizacji kosztów i czasu realizacji inwestycji. 

Nie warto jednak eksperymentować z tego rodzaju asortymentem. Zdecydowanie korzystniej zaopatrywać się wyłącznie u wyspecjalizowanych sprzedawców, gdzie znajdą Państwo fachowe doradztwo i wszystko, co niezbędne do szalowania i betonowania. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu Szalunkowy.pl!

Polecane

Monotub gładki

Monotub gładki

102,77 zł brutto
102,77 zł / szt. brutto
Monotub spiralny 1000 mm

Monotub spiralny 1000 mm

1 054,42 zł brutto
1 054,42 zł / szt. brutto
Dźwigar ECO 2,10 m bez okucia

Dźwigar ECO 2,10 m bez okucia

112,03 zł brutto
112,03 zł / szt. brutto
Dźwigar okuty BT20 4,20 m

Dźwigar okuty BT20 4,20 m

247,19 zł brutto
247,19 zł / szt. brutto
Dźwigar okuty PRO 5,90 m

Dźwigar okuty PRO 5,90 m

298,78 zł brutto
298,78 zł / szt. brutto
Ława fundamentowa Tassu LT412 500 x 120 x 40 cm

Ława fundamentowa Tassu LT412 500 x 120 x 40 cm

594,46 zł brutto
118,89 zł / m brutto
Stopa fundamentowa TASSU P415 (400x1500x1500)

Stopa fundamentowa TASSU P415 (400x1500x1500)

307,19 zł brutto
307,19 zł / szt. brutto
pixel