Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Druty wiązałkowe! – Czym wiązać zbrojenie?

2023-05-16
Druty wiązałkowe! – Czym wiązać zbrojenie?

Z tego artykułu dowiesz się:

    1. Do czego służą druty wiązałkowe i z czego są produkowane?

    2. Jakiej grubości drut wiązałkowy wybrać, aby zapewnić bezpieczeństwo konstrukcji?

    3. Ile potrzeba drutu wiązałkowego do realizacji zbrojenia domu?

    4. Gdzie kupić najwyższej jakości druty zbrojeniowe w najlepszej cenie?

Druty wiązałkowe stanowią bardzo ważny element konstrukcyjny, niezbędny na każdym placu budowy. Służy do trwałego integrowania indywidualnych fragmentów podczas montażu nawet najbardziej skomplikowanych konfiguracji o dowolnej geometrii i gabarycie według potrzeb. Drut wiązałkowy szczególnie sprawdza się w zbrojeniu betonowanych elementów budynków mieszkalnych oraz przemysłowych. Jakiej grubości drut wiązałkowy wybrać? Ile drutu wiązałkowego potrzeba do realizacji inwestycji? Sprawdźmy! 

Drut wiązałkowy – co to właściwie jest?

Drut wiązałkowy to element wytwarzany z żarzonej stali. Poddawany jest, więc obróbce termicznej, dzięki której materiał osiąga odpowiednią elastyczność, umożliwiającą łatwe wyginanie podczas pracy nad łączeniem prętów zbrojeniowych. Druty wiązałkowe przeznaczone są do wiązania zarówno żebrowanych, jak i prostych prętów, a więc sprawdzają się nie tylko podczas zbrojenia głównego, ale i pomocniczego. Co więcej, zastosowanie drutów pozwala wykonywać wzmacniane kosze zbrojeniowe fundamentów oraz stropów. Właściwości parametryczne produktu muszą zatem gwarantować stabilność realizowanych konstrukcji, które mają swoje przełożenie na wytrzymałość betonowanego elementu. W związku z faktem, że element żelbetowy musi charakteryzować się określoną odpornością na obciążenia wagowe, przewidziane w projekcie budowlanym, drut wiązałkowy powinien efektywnie stabilizować stalowe pręty. 

Konstrukcja zbrojeniowa to skomplikowana kompozycja złożona z wielu prętów montowanych w zróżnicowanych pozycjach, łączonych w jedną całość. Połączenia te wykonuje się przy pomocy drutu wiązałkowego. Warto podkreślić, że materiał ten znajduje swoje zastosowanie praktycznie na każdym etapie prac, a od jego jakości zależy trwałość całego budynku. 

Jakiej grubości drut wiązałkowy wybrać?

Nabywając drut wiązałkowy, warto mieć na względnie najwyższą jakość produktu. Dzięki elastyczności oraz braku konieczności stosowania szeregu narzędzi w celu formowania drutu prace przebiegają sprawnie. Podwyższona wytrzymałość pozwala osiągnąć wymaganą trwałość konstrukcji bez ryzyka katastrofy budowlanej. Jakiej grubości drut wiązłkowy zatem wybrać, aby zoptymalizować czas, a zarazem i jakość prowadzonego przedsięwzięcia? 

Rynek budowlany oferuje różne warianty rozmiarowe drutów wiązałkowych. Średnica najmniejszych z nich wynosi od 0,8 do 1,2 mm. Według zaleceń producenta produkty przeznaczone są do wiązania zbrojeń wymagających wyłącznie lekkiego naciągu. Są więc mniej wytrzymałe niżeli druty wiązałkowe o średnicy 1,4 czy 1,6 mm. Druga ewentualność umożliwia wiązanie zbrojeń głównych, które z założenia muszą odpowiadać parametrom o wzmocnionej wytrzymałości zarówno na obciążenia, jak i rozciąganie. 

Ile drutu wiązałkowego nabyć? – Prosta kalkulacja!

Według powszechnie przyjętych standardów na 1 tonę stali przypada od 8 do 13 kg drutu wiązałkowego do zbrojeń. Dokładną ilość stali, jaka zostanie wykorzystana podczas budowy, można oszacować uwzględniając specyfikę ułożenia zbrojeń w całej konstrukcji. Warto jednak w tym celu szczegółowo przeanalizować projekt, w którym wskazane są nie tylko ilości, ale i rodzaje poszczególnych prętów w kolejnych elementach żelbetowych, od fundamentów, aż po dach. Błąd polegać może jedynie na niedoszacowaniu zapasu na ewentualne gięcia, czy też docięcia. 

Przykładowo na potrzeby budowy domu o powierzchni 120 m2 zużywa się średnio od 2,5 do 4,5 ton stali. Zatem potrzebna ilość drutu wiązałkowego do zbrojeń mieści się w przedziale od 20 do nawet 60 kg. Skąd taka rozbieżność? O ile wagowe zapotrzebowanie na stal dość dokładnie określa projekt, o tyle niezwykle trudno jest oszacować zużycie drutu wiązałkowego. Wynika to w szczególności z ilości prętów wymagających połączenia, sposobu ich montażu oraz zastosowanego rozstawu. 

Gdzie kupić drut wiązałkowy?

Drut wiązałkowy to element w zasadzie niezastąpiony na budowie. Gwarantuje wytrzymałość i stabilność zbrojenia, zapewniając tym samym bezpieczeństwo użytkowania budynku przez długie lata. Nie warto ryzykować, dlatego dokonując zamówienia, należy wybierać wyłącznie certyfikowane produkty najwyższej jakości od autoryzowanych sprzedawców. 

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu Szalunkowy.pl. Asortyment zawiera wszystko, co jest niezbędne podczas szalowania, a także betonowania w najwyższej jakości i przystępnych cenach!

Polecane

Drut wiązałkowy 1,4 mm w kręgach między 20 - 30 kg

Drut wiązałkowy 1,4 mm w kręgach między 20 - 30 kg

182,75 zł / 25 kg brutto
7,31 zł / szt. brutto
Drut wiązałkowy 1,4 mm w motkach 20 kg

Drut wiązałkowy 1,4 mm w motkach 20 kg

192,62 zł brutto
192,62 zł / szt. brutto
Drut wiązałkowy oczkowy 12 cm 2500 szt

Drut wiązałkowy oczkowy 12 cm 2500 szt

74,72 zł brutto
0,03 zł / szt. brutto
Klucz do skręcania drutu wiązałkowego oczkowego

Klucz do skręcania drutu wiązałkowego oczkowego

14,35 zł brutto
14,35 zł / szt. brutto
Klucz do skręcania drutu wiązałkowego oczkowego TWIST

Klucz do skręcania drutu wiązałkowego oczkowego TWIST

46,03 zł brutto
46,03 zł / szt. brutto
Drut MAX TW1061T do wiązarki MAX RB441T, MAX RB611T

Drut MAX TW1061T do wiązarki MAX RB441T, MAX RB611T

33,05 zł brutto
33,05 zł / szt. brutto
Wiązarka do zbrojeń B.PRO RT40 NEW

Wiązarka do zbrojeń B.PRO RT40 NEW

7 779,75 zł brutto
7 779,75 zł / szt. brutto
Wiązarka do zbrojeń Makita DTR180ZJ + walizka transportowa

Wiązarka do zbrojeń Makita DTR180ZJ + walizka transportowa

5 239,80 zł brutto
5 239,80 zł / szt. brutto
Wiązarka do zbrojeń Senco SRT40

Wiązarka do zbrojeń Senco SRT40

9 180,11 zł brutto
9 180,11 zł / szt. brutto
Wiązarka do zbrojeń SIMA ATA 450

Wiązarka do zbrojeń SIMA ATA 450

14 640,08 zł brutto
14 640,08 zł / szt. brutto
Drut TJEP ULTRA GRIP

Drut TJEP ULTRA GRIP

16,61 zł brutto
16,61 zł / szt. brutto
pixel