Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przerwy robocze w betonowaniu - w jaki sposób je uszczelnić?

2023-02-14
Przerwy robocze w betonowaniu  - w jaki sposób je uszczelnić?

Z tego artykułu dowiesz się:

    1. Czym charakteryzują się tak zwane przerwy robocze?

    2. W jakich miejscach należy wykonywać przerwy robocze?

    3. Jakie materiały wykorzystać podczas uszczelniania przerw roboczych i dylatacji?

Przerwy robocze najprościej określając, stanowią obszar wspólnego zbrojenia łączący wcześniej stwardniałą warstwę betonu ze świeżo wylaną konstrukcją. Przerwana ciągłość monolityczna w przerwie roboczej może stać się źródłem poważnych komplikacji w przypadku przeniknięcia wody. Nawet jeżeli są praktycznie niewidoczne, zagrażają konstrukcji budynku z powodu braku szczelności. W efekcie wnętrze obiektu narażone jest na dostanie się wody z otoczenia w wyniku wzmożonych przecieków. W praktyce nie ma jednak możliwości uniknięcia powstania przerw roboczych podczas betonowania. 

 

W jakim celu stosuje się przerwy robocze? – Czy są potrzebne?

Ogromną zaletą konstruowanych budowli przy użyciu przerw roboczych w betonowaniu jest to, że każda siła, napierająca na beton wywiera nacisk wyłącznie na jeden element struktury. Oznacza to więc, że struktura w tym przypadku nie ulegnie całkowitemu zniszczeniu, inaczej jednak byłoby, gdyby nie zastosowano przerw roboczych w betonowaniu. 

Zdecydowaną wadą takich rozwiązań jest fakt, że potrzeba znacznie mniej siły, by konkretny element konstrukcji zaczął pękać. Trzeba zatem mieć na uwadze wspomniane aspekty przy podejmowaniu decyzji o stosowaniu przerw roboczych w betonowaniu jeszcze na etapie planowania inwestycji. 

 

W jakich miejscach wykonywać przerwy robocze? – Praktyczny poradnik 

Płaszczyzna betonu w przerwie roboczej powinna być sytuowana prostopadle w stosunku do kierunku działania tak zwanych naprężeń głównych, a więc co do zasady pod kątem zbliżonym do 45°. W przypadku belek i słupów reguła ta dotyczy ich osi, natomiast w obszarze betonowania przerw roboczych w ścianach, należy kierować się prostopadłym ukierunkowaniem względem ich powierzchni. 

Obszar betonowania w miejscu przerwy roboczej powinien zostać właściwie przygotowany do efektywnego połączenia twardego betonu ze świeżym. Należy oczyścić płaszczyznę stwardniałego betonu z wszelkich odłamków i spłukać element wodą. Następnie konieczne jest usunięcie resztek wody przed wylaniem świeżej zaprawy betonowej. Dodatkowo przestrzeń styku należy zabezpieczyć preparatem o właściwościach szczepnych. 

Kształt płaszczyzny betonu w obszarze przerwy roboczej konstrukcji o znacznym stopniu skomplikowania powinien zostać uzgodniony z Inżynierem Projektu. Co więcej, czas między położeniem kolejnych warstw zaprawy betonowej z pominięciem przerwy roboczej należy bezdyskusyjnie skonsultować z nadzorem technicznym. Kwestia ta w przeważającej mierze zależy od warunków klimatycznych i panującej temperatury, ale wynika także z innego rodzaju czynników mających znaczący wpływ na jakość realizowanej konstrukcji. 

 

Uszczelnienie dylatacji i przerw roboczych – jakich materiałów użyć?

W dziedzinie budownictwa koniecznością jest stosowanie technologii uskuteczniających zabezpieczenie zarówno przerw roboczych, jak i dylatacji przed szkodliwym oddziaływaniem wody. Warto podkreślić, że aktualnie istnieje wiele sposobów na fachowe uszczelnienie tego rodzaju kłopotliwych stref w każdej konstrukcji. 

Pierwszym z nich jest zastosowanie tak zwanych węży iniekcyjnych wraz z żywicami, które uzupełniając się, w sposób skuteczny uszczelniają powstałe przerwy robocze. System ten umożliwia łączenie przerw roboczych w sposób elastyczny, pracujący, jak również uciągający, dzięki czemu oprócz uszczelnienia osiąga się istotny element przenoszący naprężenia. Węże iniekcyjne umiejscawia się także równolegle z montowanymi taśmami, sznurami i gumami pęczniejącymi. Natomiast podczas procesu uszczelniania dylatacji wykorzystuje się ponadto blachy dylatacyjne, zwłaszcza gdy konieczność uszczelnienia zachodzi w późniejszym okresie.

Uszczelnienie przerw roboczych przy pomocy sznurów bentonitowych wykonuje się na stykach konstrukcji. Produkt ten wytwarzany jest z najwyższej jakości mieszanki kauczuku z bentonitem zawierającej w składzie ponad 85% bentonitu. W kontakcie z wodą taśma pęcznieje, a zwiększając swoją objętość, dokładnie wypełnia pęknięcia i nierówności na powierzchni betonu. 

Polimerowe gumy pęczniejące są wysoce stabilne  w swojej formie, a ich właściwości pozwalają na znacznie szersze zastosowanie. Oprócz skutecznego uszczelniania przerw roboczych wykorzystuje się je również w pracach związanych z łączeniem prefabrykowanych elementów czy uszczelnianiem dylatacji. 

Za pomocą taśmy dylatacyjnej wykonanej z termoplastycznego tworzywa dokonuje się zarówno uszczelnień przerw roboczych, jak i dylatacyjnych. Najczęściej wykorzystuje się je podczas uszczelniania przerw roboczych występujących pomiędzy stropem i płytami fundamentowymi a powierzchnią ścian. 

Żywice poliuretanowe stanowią najczęściej stosowany materiał do iniekcji węży iniekcyjnych. Charakteryzują się doskonałą przyczepnością, dzięki czemu można je stosować zarówno na suche, jak i mokre powierzchnie. Gwarantują plastyczne uszczelnienie wszelkich szczelin, rys, porów, ale także i przerw roboczych w betonie. 

Żywice epoksydowe służą do plastycznego i trwałego uszczelniania spękań, pustych przestrzeni oraz przerw roboczych w betonie. Cechują się wytrzymałością i bardzo dobrą przyczepnością do podłoża. 

Z kolei żywice hydrostrukturalne stosuje się do elastycznego, a zarazem trwałego uszczelniania dylatacji w sytuacji stałego kontaktu z wodą. Podstawowym ich składnikiem są żele, które w zależności od warunków można wykorzystać z dodatkiem polimerowym poprawiającym przyczepność do podłoża oraz elastyczność. 

Polecane

Taśma uszczelniająca Erflex BR 125 mm

Taśma uszczelniająca Erflex BR 125 mm

539,66 zł brutto
21,59 zł / szt. brutto
Taśma uszczelniająca KAB 125 mm

Taśma uszczelniająca KAB 125 mm

1 347,50 zł brutto
53,90 zł / szt. brutto
Taśma uszczelniająca KAB 150 mm

Taśma uszczelniająca KAB 150 mm

1 539,70 zł brutto
61,59 zł / szt. brutto
Taśma uszczelniająca Erflex BR 150 mm dwustronna

Taśma uszczelniająca Erflex BR 150 mm dwustronna

726,47 zł brutto
29,06 zł / szt. brutto
Wąż iniekcyjny 5 x 10 mm rolka 100 mb

Wąż iniekcyjny 5 x 10 mm rolka 100 mb

1 155,71 zł brutto
11,56 zł / szt. brutto
Taśma Bentonitowa uszczelniająca Waterstop 20x25 mm 5 mb

Taśma Bentonitowa uszczelniająca Waterstop 20x25 mm 5 mb

70,52 zł brutto
14,10 zł / szt. brutto
pixel