Jak najprościej uzyskać fazkę po rozszalowaniu konstrukcji? Na co uważać dobierając listwy fazujące do betonu? Gdzie kupić?
W jaki sposób efektywnie uzyskać estetyczną fazkę po rozszalowaniu konstrukcji betonowej? – Funkcjonalne wskazówki dla inwestora i wykonawcy!
Fazowanie betonu stanowi jeden z najistotniejszych procesów wykorzystywanych we współczesnym budownictwie. W dużym stopniu wpływa na wytrzymałość, funkcjonalność i estetykę obiektu. Wykorzystanie listew fazujących podczas wylewania płynnego betonu umożliwia otrzymanie estetycznych i co najważniejsze precyzyjnych krawędzi różnych elementów konstrukcyjnych. Od schodów i podestów, przez płyty posadzkowe, aż po ściany oporowe i elementy prefabrykowane – listwy fazujące znajdują zastosowanie w wielu obszarach budownictwa. Czym według sztuki budowlanej jest fazowanie betonu? Jakie korzyści niesie za sobą stosowanie listew fazujących? Jak powinien przebiegać montaż, aby w pełni wykorzystać potencjał listew fazujących w projektach budowlanych?
Fazowanie betonu w budownictwie – dlaczego jest ważne?
Właściwe przeprowadzenie kolejnych etapów budowy przede wszystkim wiąże się z doświadczeniem i wiedzą, ale także i wyposażeniem w odpowiedniej klasy sprzęt i narzędzia, dzięki którym inwestycja ma szansę powstać. Co więcej, kolejne prace mogą stać się znacznie łatwiejsze, a czas ich realizacji ulegnie wówczas istotnemu skróceniu. Takie właśnie są zalety listew fazujących, których zakup nie wymaga znaczących nakładów finansowych. Mimo to efektywność oraz jakość wznoszonego obiektu osiąga wysoki poziom.
Listwy fazujące do betonu wykorzystuje się w celu otrzymania profilowanej krawędzi bez konieczności szlifowania. Świetnie sprawdzają się podczas wykonania ścian, filarów czy słupów, a także na etapie łączenia ścian oraz stropów. Fazowanie betonu w budownictwie to skuteczny sposób na uzyskanie zaokrąglonych i gładkich krawędzi, przy jednoczesnym podwyższeniu zarówno walorów estetycznych, jak i warunków bezpieczeństwa elementu. Wykończone w ten sposób narożniki są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, bez ryzyka pojawienia się wszelkich pęknięć, szczególnie w narożach elementu betonowego. Kolejne prace wykończeniowe polegające na tynkowaniu albo malowaniu, dzięki fazowaniu przebiegają szybko i bez utrudnień. Co więcej, wykończone w ten sposób krawędzie pomagają skutecznie odprowadzać wodę, minimalizując ryzyko nadmiernego absorbowania wilgoci przez strukturę betonu. Nie można także pominąć aspektu estetyki, gdyż fazowane krawędzie elementów betonowych nadają im profesjonalnego wyglądu. Zwiększona wytrzymałość i odporność na uszkodzenia umożliwiają nie tylko montaż, ale i transport praktycznie bez ryzyka powstania jakiegokolwiek uszczerbku powierzchni, w szczególności na krawędziach. Warto podkreślić, że we współczesnym budownictwie coraz częściej fazowane elementy betonowe są wymogiem konstrukcyjnym określanym projektem technicznym budowy.
Listwy fazujące do szalunków – co to właściwie jest?
Do fazowania betonu w budownictwie powszechnie stosuje się listwy fazujące trójkątne z kołnierzem lub bez. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się podczas tworzenia bocznych krawędzi betonowego elementu pod kątem 45o. Wówczas po rozszalowaniu konstrukcji narożniki nie są narażone na uszkodzenia o charakterze mechanicznym. Listwy fazujące gwarantują zachowanie wymaganej precyzji wymiarowej i utrzymują pożądany kształt naroża. Elementy te najczęściej znajdują praktyczne zastosowania podczas formowania krawędzi słupów i ścian, a w efekcie wzbogacają je o atrakcyjne walory wizualne. Nie bez znaczenia jest również aspekt właściwości wytrzymałościowych betonu.
Najwyższej jakości listwy fazujące wykonane są z odpornego na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne polietylenu. Materiał ten nie odkształca się pod wpływem dużych obciążeń wagowych płynnego betonu i stabilnie utrzymuje betonowany element konstrukcyjny aż do momentu związania. Dzięki ergonomicznej budowie zaopatrzonej w otwory montażowe o 10 lub 15 cm rozstawie umożliwiają szybki i intuicyjny montaż listwy fazującej do szalunku.
Budowa skomplikowanych struktur betonowych nie może obejść się bez trójkątnych listew fazujących, potocznie nazywanych również dreikantem oraz listew do fazowania żelbetu z pasem. Drugi z wymienionych wariantów cechuje się dodatkową możliwością mocowania pomiędzy szalunkami.
Jak użyć listwy fazujące? – Praktyczna instrukcja krok po kroku!
Pierwszym etapem realizacji każdej konstrukcji betonowej jest montaż szalunku. Aby uzyskać fazowane krawędzie, konieczne jest przybicie małym gwoździem listwy fazującej trójkątnej do grani deskowania. Pomocne są w tym otwory w listwie rozmieszczone w odstępach 10 lub 15 cm. W przypadku listwy fazującej trójkątnej z pasem możliwe jest umieszczenie elementu pomiędzy stykami płyt szalunkowych. Nie można zapominać o prawidłowości montażu szalunku, dla zapewnienia pełnej stabilizacji i szczelności. Listwy fazujące należy odpowiednio dopasować do konstrukcji pod względem wymiarów. W razie konieczności bez większych trudności poszczególne elementy można dociąć, a rozmieszczając je wzdłuż krawędzi formy szalunkowej, należy użyć poziomicy, aby dokręcając listwy fazujące mieć pewność, że wszelkie nierówności zostały skorygowane.
Tak skonstruowany element jest gotowy do wylania właściwie przygotowanej mieszanki betonowej, która powinna zostać rozprowadzona równomiernie po całym obszarze roboczym, również wokół listew fazujących. Co ważne, odnosząc się do położenia listew warto ściągnąć nadwyżkę betonu, pozwoli to estetycznie zatrzeć powierzchnię. Aby osiągnąć najwyższe parametry wytrzymałościowe betonu, należy wykorzystać wibrator, za pomocą którego pęcherzyki powietrza zostaną usunięte, a całość formy zostanie w sposób jednolity wypełniona masą.
Czas wiązania betonu uzależniony jest od zaleceń dotyczących konkretnej mieszanki, a także od panujących warunków atmosferycznych podczas prac. Ważne, aby przygotowany element został odpowiednio zabezpieczony przed ewentualnym nadmiernym oddziaływaniem słońca czy też deszczu. Po upływie określonego czasu należy zdemontować całość konstrukcji szalunku, a wraz z nią również listwy fazujące.
Zalety listew fazujących – dlaczego warto?
Użytkowanie listew fazujących do szalunków we współczesnym budownictwie stało się już właściwie standardem. Wykonawcy, chcąc terminowo wywiązywać się z powierzonych im robót, liczą się z koniecznością wyposażenia swojej ekipy w niezbędny sprzęt. Niewątpliwie jednym z elementów zapewniających efektywność w połączeniu z atrakcyjnością wizualną wykonywanych elementów betonowych jest posiadanie dobrej jakości listew fazujących.
Oferta rynkowa obejmuje szeroki wachlarz produktów przeznaczonych do fazowania krawędzi elementów betonowych. Nie warto, jednak zaopatrywać się bez porównania jakości poszczególnych produktów.
W sklepie Szalunkowy.pl znajdziesz zarówno listwy fazujące trójkątne, jak i te wyposażone w pas z możliwością montażu pomiędzy płytami szalunkowymi o standardowej długości 250 cm w pięciu wariantach wymiarowych. Zbiorcze opakowanie w korzystnej cenie gwarantuje wydajność oraz dostosowanie do konkretnej konstrukcji według potrzeb wymiarowych zawartych w projekcie budowlanym.