Tradycyjne dostosowanie szalunków do projektu a wynajem gotowych konstrukcji – czym się sugerować?

2024-04-29
Tradycyjne dostosowanie szalunków do projektu a wynajem gotowych konstrukcji – czym się sugerować?

Z tego artykułu dowiesz się:

    1. Dlaczego szalunki są niezbędne na każdej budowie?

    2. Czym charakteryzuje się proces konstruowania deskowania?

    3. Z jakiego powodu szalunki systemowe cieszą się coraz większą popularnością?

    4. Jakie są pozytywne i negatywne aspekty wynajmu szalunków?

    5. Czy wynajem szalunków umożliwia zastosowanie nowoczesnych rozwiązań?

    6. Na jakie kwestie zwrócić uwagę decydując się na budowę bądź wynajem szalunków?

Podczas realizacji prac budowlanych związanych z betonowaniem elementów konstrukcyjnych, ław fundamentowych, stropów itp. konieczne jest wykorzystanie szalunków. Biorąc pod uwagę efektywność działań, inwestorzy często zadają sobie pytanie, czy wynajmowanie szalunków w branży budowlanej jest korzystniejsze niżeli szalowanie z desek? Praktyka pokazuje, że niezbędne jest dostosowanie szalunków do projektu, a wynajem w pewnym sensie pozwala na właściwy dobór. W jaki sposób podejmować tak ważne decyzje? Co wziąć pod uwagę i jakie są opinie ekspertów o inwestycji w budowę szalunków

Szalunek – czym jest i do czego służy?

Szalunek inaczej określany mianem deskowania to konstrukcja o charakterze przejściowym tworząca swego rodzaju formę architektoniczną elementu betonowego. Demontażu dokonuje się po całkowitym związaniu betonu, co zwykle trwa do czterech tygodni w zależności od właściwości używanej mieszanki i charakteru elementu. Szkielet szalunku najczęściej wykonuje się z desek, sklejki oraz metalu. Wybór odpowiedniego materiału warunkują techniczne aspekty przeznaczenia konstrukcji zawarte w projekcie budowlanym. Elementy wymagające zastosowania deskowania to przede wszystkim fundamenty, stropy zbrojone, nadproża, wieńce, schody, ściany fundamentowe i wszystkie inne, podwaliny, stopy, a nawet filary ogrodzeń i słupy. 

Technika realizacji fundamentów wynika z założonego rodzaju budynku, co ściśle wiąże się również ze strukturą gruntu, jego zdolnością do wysokiej wytrzymałości wagowej oraz poziomu zamarzania gleby. Praktyka pokazuje, że najczęściej fundamenty wykonuje się w bezpośrednim zetknięciu z podłożem z żelbetonu albo betonu przy zastosowaniu szalunków systemowych lub też tradycyjnego deskowania

Dobierając rodzaj fundamentów, jak i metodę szalowania warto mieć na względzie fakt, że element ten stanowi zasadniczą podstawę budynku. Określa również sposób pracy konstrukcji z uwzględnieniem ruchów architektonicznych, a bezpieczeństwo długoletniego użytkowania to rzecz kluczowa. Stąd poszczególne części budynku należy wykonać z najwyższą starannością i wykorzystaniem szalunków według nowoczesnych rozwiązań. Wynajem szalunków z pewnością zwiększa elastyczność terminową inwestycji, z kolei opinie ekspertów o inwestycji w budowę szalunków są dość jednoznaczne. Jakie są możliwości? Z pewnością ręczna realizacja deskowania, zakup elementów szalunku z możliwością wyboru rozwiązania systemowego albo oszczędność czasu i zasobów przy wynajmie szalunków

Montaż szalunków – na czym polega?

Najpopularniejszy, a zarazem najtańszy materiał do konstrukcji szalunków stanowią deski o grubości pomiędzy 1,8 a 3,5 cm, w zależności od przeznaczenia. Zasadniczą wadą tego rodzaju rozwiązania jest pracochłonność, choć sama realizacja nie jest trudna. Dodatkowo podkreślić należy znaczne zużycie desek i chociaż po demontażu oraz oczyszczeniu można użyć ich ponownie, to jednak według opinii ekspertów o inwestycji w montaż szalunków jest to mało opłacalne przedsięwzięcie. 

Fachowcy równie często wykorzystują do wykonania deskowania płyty OSB albo MFP o minimalnej grubości 18 mm bądź też laminowaną sklejkę trójwarstwową okutą lub nieokutą. Takie szalunki powstają szybciej niż w przypadku zastosowania desek, jednak po demontażu materiał nie nadaje się do ponownego użytku. Zatem, czy tego rodzaju rozwiązania pozwalają na oszczędność czasu i zasobów jak przy wynajmie szalunków

100% dostosowanie szalunków do projektu, czyli szalunki systemowe!

Według popularnej klasyfikacji branżowej szalunki systemowe dzielą się na stropowe i ścienne. Stropowe konstrukcje składają się ze sklejki trójwarstwowej wzmacnianej dźwigarami wspartej dodatkowo stemplami budowlanymi, jak również z trójnogów i głowic podtrzymujących dźwigary. Dzięki możliwości uzyskania gładkiej powierzchni betonowej nie ma konieczności jej dodatkowej obróbki, gdyż element już po samym wykonaniu wygląda estetycznie. Natomiast ścienne szalunki systemowe to jednostronnie obramowane stalą lub też aluminium sklejki szalunkowe przeznaczone do łączenia za pomocą uchwytów klamrowych.

Rozwiązania systemowe bez wątpienia zapewniają nie tylko bezpieczeństwo, ale i efektywność prowadzonych prac budowlanych. Opinie ekspertów o inwestycji w budowę szalunków potwierdzają, że koszty wypożyczenia szalunków systemowych są zbliżone do sumy, jaką trzeba wydać na zakup desek i pokrycie roboczogodzin wykonania konstrukcji deskowania. Co więcej, gotowe szalunki z dużą precyzją da się dostosować do indywidualnych, nawet najbardziej wymagających projektów, a osiągana elastyczność i mobilność dzięki wynajmowanym szalunkom znacząco skraca czas realizacji całej inwestycji. 

Zalety i koszty wynajmu szalunków – co wziąć pod uwagę?

Z pewnością inwestycja we własne szalunki systemowe to przedsięwzięcie uzasadnione ekonomicznie tylko w przypadku dużych przedsiębiorstw budowlanych, które ze znaczną częstotliwością realizują konstrukcje betonowe. Z kolei dla potrzeb mniejszych firm gwarancją oszczędności czasu i zasobów przy wynajmie szalunków jest korzystanie z możliwie najbardziej opłacalnych środków. Wynajmowanie szalunków w branży budowlanej to dość popularna forma pozyskania niezbędnych materiałów do szalowania, choć w dalszym ciągu znaczna część fachowców wykonuje tego typu konstrukcje we własnym zakresie. Jakie są najistotniejsze zalety i koszty wynajmu szalunków?

Warto podkreślić, że wypożyczalnie zapewniają elastyczność i mobilność dzięki wynajmowanym szalunkom. Nie ma zatem problemu z magazynowaniem dużych elementów, a jakość oferowanych produktów pozwala na osiągnięcie bezpieczeństwa i efektywności w prawidłowym doborze do indywidualnego projektu. Korzystna jest również oszczędność czasu i zasobów przy wynajmie szalunków ściennych przede wszystkim z uwagi na najwyższą jakość otrzymywanej powierzchni betonowej, która oprócz doskonałej wytrzymałości jest także estetyczna wizualnie. 

Opinie ekspertów o inwestycji w budowę szalunków są zgodne. Realizacja konstrukcji we własnym zakresie wymaga nie tylko wiedzy, ale i sporo czasu. Jak pokazuje praktyka zarówno zimą, jak i podczas wysokich temperatur latem czas wykonania szalunku jest kluczowy, a wynajmowanie szalunków w branży budowlanej umożliwia dostosowanie najkorzystniejszej pory betonowania do panującej pogody. Stąd warto wykorzystywać nowoczesne rozwiązania i dlatego wynajem szalunków to bardzo dobre wyjście. 

Nowoczesne rozwiązania i wynajem szalunków – czy warto?

Z punktu widzenia każdego inwestora decydującym wyznacznikiem podjęcia decyzji o własnej realizacji deskowania, zakupie gotowego systemu czy też wynajmie szalunku jest cena każdego z wymienionych wariantów. Wybór odpowiedniego szalunku zależy od wielu czynników, a najważniejsze z nich to rodzaj budynku, jego parametry konstrukcyjne oraz przeznaczenie. Co więcej, wypożyczalnie oferując gotowe rozwiązania szalunków na potrzeby branży budowlanej, w fachowy sposób weryfikują najkorzystniejsze opcje indywidualnie. Nie ma wówczas mowy o błędzie, szczególnie jeśli w grę wchodzi czas i fachowa wiedza wykonawcy w tym zakresie. Ważne podczas podejmowania decyzji jest więc przekalkulowanie kosztów pracy, czasu, materiału, a także ewentualnych możliwości magazynowania dużych elementów konstrukcji szalunku

Wynajem szalunków czy montaż z desek? – Co lepsze?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy oszczędność czasu i zasobów przy wynajmie szalunków to wystarczający argument przemawiający za rezygnacją z wykonania deskowania na budowie należy przede wszystkim przeanalizować koszty. Czas przeznaczony na inwestycję, tempo prac, a nawet ewentualne wykończenie otrzymanej powierzchni betonowej to niezwykle ważne aspekty. Warto podkreślić, że cena wynajmu szalunków szacowana jest na poziomie kilkuset złotych, a czas wypożyczenia zależy od rodzaju szalunku. Możliwe jest wówczas dostosowanie szalunków do projektu, a wynajem rozwiązań systemowych zapewnia szybką i precyzyjną realizację elementu według parametrów technicznych określonych w projekcie. Z kolei podejmując decyzję o samodzielnym konstruowaniu deskowania, należy uwzględnić znacznie dłuższy czas wykonania, a także koszty pracy, gwoździ oraz desek. Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione argumenty, nie dziwi fakt, że wynajmowanie szalunków w branży budowlanej stanowi coraz powszechniejszą praktykę zarówno wśród wykonawców, jak i prywatnych inwestorów.

pixel